Housenka požírající plasty může způsobit revoluci ve zpracování odpadu

Rudolf Nečas / 28. dubna 2017 / Eko

zdroj: César Hernández/CSIC/Paolo Bombelli

Ty nejlepší objevy jsou často dílem naprosté náhody.

Španělští vědci zjistili, že housenky zavíječe voskového, které jsou známé tím, že požírají vosk ve včelích úlech, jsou schopny sežrat a biologicky odbourat polyethylen. Housenky tento plast přemění na formu alkoholu, kterou najdeš v nemrznoucí směsi. Federica Bertocchini, vědkyně z Institutu biomedicíny a biotechnologie v Kantabrii, objevila tuto schopnost housenek úplnou náhodou. Jeden ze včelích úlů, které má doma, napadly housenky, proto se ho od nich snažila vyčistit. Housenky vysbírala z úlu, dala je do sáčku, zavázala a sáček položila doma. Když se později vrátila, našla jen prázdný sáček. Housenky si prokousaly cestu ven ze sáčku a utekly.

foto: César Hernández / CSIC

V nové vědecké práci publikované v Current Biology popisuje, jak 100 takových housenek dokáže za 40 minut rozkousat igelitku. Zpočátku Bertocchini a její kolegové předpokládali, že housenky se chtějí jednoduše prokousat přes plast. Ale pak udělali zajímavý krok. Housenky rozmačkali a výslednou pastu nechali v kontaktu s plastem.

Výsledek tohoto experimentu byl překvapivý. Po 14 hodinách kontaktu s pastou z housenek se 13% plastu rozpustilo a rozložilo na ethylenglykol, který je hlavní součástí nemrznoucí kapaliny. Místo toho, aby housenky jen rozžvýkaly plast ústy, se ukázalo, že některá sloučenina v jejich trávicím systému dokáže rozložit a strávit tento materiál. Už dříve jsme zde měli pokusy o odbourání plastů za použití hub a bakterií, ale žádný z těchto experimentů nepřinesl výsledky již během několika hodin.

foto: Paolo Bombelli

Plast požírající housenky mohou způsobit revoluci ve způsobu, jak v současnosti nakládáme s odpadem. Skládky po celém světě jsou přecpané igelitkami, kterým trvá 100 až 400 let, než se rozloží. Pokud se výzkumníkům podaří izolovat enzym, který housenky používají na trávení, mohl by být použit pro likvidaci plastového odpadu.

 

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]