0

sdílení

Havajský ostrov Kauai se díky solární farmě od Tesly zbaví energie z fosilních paliv

Linda Cebrová / 11. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: facebook.com/hawaiionly/simple.wikipedia.org

Tesla udělala další krok, který přispěje k naplnění „master plánu“ Elona Muska.

 

Ostrovy v Tichém oceánu patří mezi nejideálnější místa pro instalaci solárních panelů. Je to zejména kvůli tomu, že k nim nevede žádný plynovod nebo železniční trať na převoz uhlí. V minulosti se obyvatelé ostrovů jako je Kauai na Havaji museli spoléhat pouze na dieselové generátory.

V poslední době však potřeba spalovacího paliva rapidně klesá. Na ostrově si nainstalovalo solární panely tolik obyvatel, že spotřeba během dne je na minimu. Prime time pro dieselové generátory nastává až v noci. Společnost Tesla je odhodlána věci změnit pomocí obrovské solární farmy, která bude zároveň zásobárnou čisté energie.

zdroj fotografie: facebook.com/solarcity

Produkce energie čistou cestou představuje opravdu kolísavý proces. V časech, kdy generování energie dosahuje vrcholu, je poptávka velmi nízká. Tesla naštěstí našla řešení i na tento problém. Už dříve představila projekt Powerpack. Jde o masivní baterii, která je schopna ukládat elektrickou energii v průběhu dne a v noci jí zásobovat obyvatele ostrova.

Tento projekt vznikl na objednávku energetické společnosti Kauai Island Utility Cooperative. Ta věří, že tímto krokem bude možné na ostrově snížit spotřebu fosilních paliv až o 1,6 milionů galonů ročně.

zdroj fotografie: facebook.com/solarcity

Loni už Tesla zrealizovala elektroinstalaci svých baterií a panelů po celém ostrově Ta’u v americkém souostroví Samoa. Proběhla zde instalace microgridů sestávajících ze solárních panelů a baterií, které dodávají  téměř 100 % energie potřebné pro chod celého ostrova. Podobně to bude fungovat i na ostrově Kauai, kde se využije bateriový systém Powerpack 2 z produkce Tesla Gigafactory v Nevadě.

zdroj fotografie: facebook.com/solarcity

Zajímavé je, že energetická společnost od Tesly nezakoupila komplet solární panely a bateriový systém. Místo toho sepsali smlouvu na 20 let, na základě které bude ostrov za kilowatthodinu platit 13,9 centů. Od loňské akvizice SolarCity za 2,6 miliardy dolarů je toto důležitý krok v dalším vývoji solárních projektů Tesly.

Tesla se ve svém prohlášení zavázala k aktivní spolupráci s dodavateli energie po celém světě. Společnost je tak odhodlána překonat všechny překážky, které brání budování obnovitelných zdrojů energie.

zdroj: theverge.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]