0

sdílení

Francie do roku 2023 definitivně zavře všechny uhelné elektrárny

Linda Cebrová / 19. listopadu 2016 / Zajímavosti

Francouzi jdou ostatním zemím světa příkladem.

 

Zasedání OSN, které se týkalo klimatických změn se letos uskutečnilo v Marrákeši v Maroku. Jedním z klíčových řečníků byl francouzský prezident Hollande, který před delegáty ohlásil, že Francie zavře všechny své uhelné elektrárny nejpozději do roku 2023. Také si neodpustil pochlubit řízení Obamy a kritizoval Trumpa, což se publiku velmi líbilo.

Role, kterou sehrál Barack Obama, byla klíčová v dosažení cílů Pařížské smlouvy. Rozhodnutí je nevratné a hlavy nejmocnějších států světa si plně uvědomují, že je nezbytné dosáhnout uhlíkové neutrality nejpozději do roku 2050. Francie se proto rozhodla, že uhelné elektrárny nebudou součástí výroby energie na jejím území, a to už za sedm let.

m1
Toto je vítaná zpráva, která přichází i s dalšími optimistickými předsevzetími od ostatních států, které se také chtějí zapojit do boje o uhlíkovou neutralitu. Německo doufá, že do roku 2050 své emise skleníkových plynů sníží až o 95%. V Británii chtějí zase do roku 2025 zavřít všechny uhelné elektrárny.

Francie se již nyní řadí mezi světové lídry, pokud jde o skladbu zdrojů energie s nízkými emisemi uhlíku. Země, která v minulosti mohutně investovala do jaderné energie, nyní získává více než 75% své elektřiny ze štěpení jádra. To produkuje tak velké množství energie, že se mnoho z ní vyváží do okolních států. Francie ročně vyváží energii v hodnotě přes 3,2 miliardy dolarů (cca 81,3 miliardy korun).
leo

Prezident Hollande se přitom lidem stále snaží připomínat, že Trump pro boj proti klimatickým změnám představuje reálnou hrozbu. Nejenže je to prezident, který veřejně popírá existenci globálního oteplování, ale je také velkým zastáncem uhelných elektráren. Spalování uhlí přitom není destruktivní jen pro životní prostředí, ale i pro lidské zdraví. Ve skutečnosti nic neprodukuje více oxidu uhličitého a toxických částic na 1 gram než spalování uhlí.

HEZ

Naštěstí globální spotřeba uhlí neustále klesá a děje se tak hned z několika důvodů. Jedním z nich je, že obnovitelné zdroje jsou stále více dostupné a stávají se každodenní součástí našich životů.
Rozvojové země jako je Indie preferují uhlí především kvůli jeho ceně. Ale nebude trvat dlouho než si většina světa uvědomí, že čistší energie je tou správnou cestou.

zdroj: iflscience.com  zdroj obrázků: energyandpolicy.org zdroj titulní fotografie: i.ytimg.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]