Fotografie, které odhalují, jaké je to být dítětem v Severní Koreji

Miroslav Lukáč / 18. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: Damir Sagolj

Dětství je ten nejdrahocennější čas v životě člověka, proto je znepokojující vidět děti pracující na polích nebo je vidět nedobrovolně a zaslepeně podporovat krutého diktátora v zemi. Taková je realita 5,3 milionu dětí ve věku do 14 let v Severní Koreji.

Děti se učí milovat svou zemi na základě studia historie země od zakladatele Kim II Sunga až po současného vládce Kim Jong Una. Mohou se učit různým uměleckým směrům, hudbě nebo ilustrování, ale častokrát jsou všechny činnosti ovlivněny politickou vůlí země. Podívej se blíže na to, jaké je to vyrůstat v nejvíce uzavřené a diktátorské zemi na Zemi.

Od útlého věku jsou děti žijící mimo hlavní města Pchongjang připravované na práci na farmách. Nucená práce představuje velkou část ekonomické produkce země.

zdroj foto: Damir Sagolj

Některé zdroje uvádějí, že pracovníci, kteří nedodržují podmínky, jsou za trest posláni do „koncentračních táborů“.

zdroj foto: Damir Sagolj

V méně rozvinutých regionech může cesta do školy vést přes staveniště a nebezpečný terén. Školní autobusy, pokud je vesnice mají,  jsou často upravená nákladní auta.

zdroj foto: Damir Sagolj

Pro děti, které nemají rodiče, je život v severokorejských dětských domovech obzvlášť krutý. Adoptivní rodiče se dokonce mohou zříci osvojených dětí v případě, pokud se o sebe nedokáží postarat.

zdroj foto: Damir Sagolj

Zatímco rodiny, které mají dostatek peněz, si mohou dovolit luxus, jakým je například tradiční severokorejské oblečení.

zdroj foto: Damir Sagolj

Ale peníze rodinu nezbaví politických povinností. Mnozí obyvatelé dodnes uctívají vůdce země a pravidelně cestují k národním památkám a nutí k tomu i své děti.

zdroj foto: Damir Sagolj

V červnu minulého roku Kim Jong Un organizoval představení s názvem Nejšťastnější na světě, což byla slavnost 70. výročí Korejské unie dětí.

zdroj foto: Damir Sagolj

Indoktrinace začíná ještě dříve – někdy v mateřské škole. Malé děti se učí protiamerická poselství a používají hračky v podobě pušek a granátů na útoky na kreslené vojáky.

zdroj foto: Damir Sagolj

Na MDD se koná falešná vojenská přehlídka v hlavním městě, která je typická tím, že děti se oblékají do uniforem jako členové severokorejské armády.

zdroj foto: Damir Sagolj

Podmínky ve školách jsou častokrát nehygienické. Jedna z mateřských škol se nachází uprostřed textilní továrny.

zdroj foto: Damir Sagolj

V Severní Koreji je velkým problémem sociální a finanční nerovnost. Rodiny, které mají více peněz, si mohou dovolit dopřát svým dětem více zábavy, vzdělání a lepší výchovu.

zdroj foto: Jacky Chen

Například děti z nejbohatších rodin trénují v hlavním městě v tzv. Dětském paláci, který poskytuje lekce cizích jazyků, počítačové kurzy a různé sportovní kurzy.

zdroj foto: Damir Sagolj

Někteří tento palác popisují jako něco mimořádně zvláštního. Jeden návštěvník umělecké třídy nikdy neviděl děti pracovat s perem a papírem, i přestože se prezentují opravdu excelentní ilustrace.

zdroj foto: Damir Sagolj

Korejský mládežnický sbor navštěvuje přibližně 5 400 dětí.

zdroj foto: Damir Sagolj

Jejich vystoupení a participace ve sboru je považována za rozšíření severokorejského kultu osobnosti. Témata cti a síly jsou všudypřítomná.

zdroj foto: Damir Sagolj

Během vystoupení pro zahraniční novináře v květnu minulého roku měla mnohá akrobatická a taneční čísla silný politický podtón.

zdroj foto: Damir Sagolj

Nátlak a strach se stupňuje přímo úměrně stoupajícímu věku dětí. Dětské časy jsou častokrát jedinou příležitostí, jak žít alespoň trochu bezstarostně.

zdroj foto: Damir Sagolj

Děti nejsou dostatečné staré a vyspělé na to, aby dokázaly pochopit propagandu, kterou jim tlačí do hlav, nebo si uvědomit, jak žalostné jsou jejich životní podmínky.

zdroj foto: Damir Sagolj

zdroj:  businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]