0

sdílení

FlowerChecker: Neplánovaný byznys s rozpoznáváním rostlin

/ 29. prosince 2016 / Business

Najít dnes v 21. století někoho, kdo nestáhl alespoň jednu placenou nebo neplacenou aplikaci do svého chytrého telefonu, by nebylo snadné. Dnes bychom vám rádi představili aplikaci FlowerChecker, která si získala oblibu zejména ve Spojených státech amerických, UK a Kanadě, ale zakladatelé a vlastníci jsou původem Češi. Navíc všichni tři spoluzakladatelé jsou mladí vědci, kteří pracují i na dalších inovativních projektech.

“Zakládat firmu nebyl prvotní záměr”, jsou slova, které by vám pověděl Ondra Veselý, učitel na Masarykově univerzitě. Spolu s kamarády a postgraduálními studenty Jirkou Řihákem a Ondrou Vildou potřebovali ke svému výzkumu automatického rozpoznávání květin ohromné množství dat. Cílem byla výměna identifikování rostliny za zisk geolokačních údajů k dané rostlině. Zajímavé je, že celý nápad vznikl během výletu na přelomu května a června roku 2013.

Hned na počátku projektu autoři upustili od standardní přístupu rozpoznávání rostlin pomocí databáze již známých a naučených vzorků. Všichni tři si myslí, že nikdo na světě nemá dostatečné množství dat na to, aby výsledná rostlina byla správně automaticky identifikována. Problém strojového učení tak nahradili lidským faktorem, doslova botaniky na telefonu.

Systém a jeho užití je řekněme až prostě jednoduché. Uživatel vyfotí na svém mobilním zařízení rostlinu, kterou potřebuje identifikovat, přes staženou aplikaci FlowerChecker odešle svoji žádost na identifikaci.

Přibližně dvacítka botaniků z celého světa, která se dobrovolně připojila k tomuto “mimochodem” startupu pak určuje, o jaký druh rostliny rostlinu se jedná. Odpověď obdrží uživatel mnohdy už do hodiny zpátky na mobilní zařízení.

Peníze se strhávají při nákupu kreditu. Samotný kredit je ale uživateli stržen pouze v případě, když sám akceptuje zaslanou odpověď. Po akceptaci se odkryje identifikace rostliny. Vzhled akceptační stránky můžete vidět na zobrazeném screenu aplikace.

 flowercheckerFoto: aplikace FlowerChecker

Autoři mají blíže k neziskovému sektoru

Zarazilo vás použité označení “mimochodem” startup? Jeho užití je na místě a samotná vysvětlení jsou hned dvě. Tím prvním a nečekaným je samotný Google, který odmítl zasílat získané peníze z uživatelských žádostí o identifikaci na soukromý účet. Vědci z Brna bez váhání založili s.r.o. firmu a podíly si rozdělili na třetiny, i když za CEO je označován Ondra Veselý.

A druhý důvod? Oba zbývající spoluautoři nemají ambice zakládat startupy, vyhledávat či se zpovídat investorům. O možnosti mít a starat se o další zaměstnance ani není potřeba mluvit. Důležité je zmínit, že brněnská trojice má mnohem blíže k neziskovému sektoru. Navíc každý z nich je nějakým způsobem sepjatý s univerzitním prostředím:

  • Ondra Veselý, mimochodem jeho příjmení ho vskutku vystihuje, je učitelem na Masarykově univerzitě v Brně a členem Techsquatu
  • Jirka Řihák je doktorským studentem na stejné univerzitě se zaměřením právě na strojové učení a inteligentní výukové systémy, vede skautské středisko
  • Ondra Vild je rovněž doktorským studentem botaniky na brněnské univerzitě, zároveň pracuje na Botanickém ústavu Akademie věd České republiky a je iniciátorem projektu Klavíry pro Brno
summer-office-student-workZdroj: www.pexels.com

Novinky v dalším roce

Vědci však nezatracují možnost, kdy mohli poznat, co je to být autory startupu a učit se mechanismy s tím spojené. Každý z nich se věnuje dalším svým výzkumů a studiím, nicméně přírodovědnému startupu FlowerChecker zůstávají věrní, což potvrzuje plánované vydání beta verze v následujícím roce 2017.

Zeptali jsme se Ondry Veselého, v čem se bude upgradované verze aplikace lišit od stávající alfa verze. “Naši uživatelé se mohou těšit na material design a zejména na přihlašování se přes Google účet do samotné appky. Momentálně čekáme na výsledné ilustrace beta verze systému. Věříme, že se budou líbit.”

Závěrem jsme zjišťovali, proč je FlowerChecker oblíbený zejména v USA, která je následována UK a Kanadou. “Myslíme si, že je to zvídavostí obyvatel. Američané, když narazí na nějaký problém, zde nejčastěji s určením rostliny na vlastní zahradě (pozn. redaktora: nejvíce uživatelů jsou zahrádkáři), tak jsou zvídaví a chtějí problém řešit. Sami si tak vyhledají a stáhnou naši aplikaci.”, odpovídají mladí vědci. Zde bychom rádi upozornili, že autoři projektu nevyužívají žádných reklamních kampaní k šíření povědomí o své aplikaci.

Pokud jsi také zvídavý, co za “plevel” ti vyrostl na zahrádce, nebo jsi našel v lese za houbu, najdi si     aplikaci FlowerChecker v Google store. Podporovaná je pro Android i IOS zařízení.

 

Zdroj:www.flowerchecker.com, Zdroj titulní fotky: facebook flowerchecker
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]