0

sdílení

Finsko poskytne 2000 občanů základní příjem

Timotej Vančo / 26. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Finsko patří k zemím, které jsou v demokracii o kousek dál, a proto si může dovolit i takové pokusy.

 

Začátkem příštího roku Finsko poskytne 2000 nezaměstnaných občanů základní příjem ve výši 560 eur s pravidelným měsíčním vyplácením po dobu dvou let. Země doufá, že takový pokus se základním příjmem zvýší kvalitu života občanů, zatímco se budou vytvářet nová pracovní místa.

foto: inhabitat.com

Pokud jsi nezaměstnaný ve Finsku a chtěl bys být ve skupině lidí, kteří dostanou tento základní příjem, dostáváš se do risku ztráty různých benefitů.

Z pokusů a předpokladů země zjistila, že mnoho lidí s tímto základním příjmem přestává pracovat a nehledá si už ani žádnou brigádu. Samozřejmě zakládat si svůj nový startup nebo firmu je také velmi obtížné, a proto to země pozměnila a bude platit nové pravidlo. Pokud pracuješ ve firmě nebo startupu a chceš dostávat základní příjem, nebude ti nijak omezován z pohledu na tvou vedlejší práci.

Profesor sociologie z Univerzity v Helsinkách – Heikki Hiilamo – řekl pro New York Times: „Základní příjem je v jistém smyslu symbol, který nám pomáhá věřit v naše schopnosti a myslíme si, že jsme skutečně schopni dělat věci, které jsou prospěšné pro nás, ale i pro svou komunitu. Je postaven na druhu pozitivního pohledu lidských bytostí. Lidé chtějí mít všechno zautomatizované. Chtějí zlepšit své blaho.“

Finland, basic income, experiment, money, economy, test, jobs, entrepreneur, entrepreneurs, job, jobs, unemployment, unemployed, government, government assistance, Kela
Foto: inhabitat.com

Více než dva roky bude finská vláda monitorovat občany, kteří budou dostávat základní příjem. Budou riskovat peníze v různých byznysech nebo je investují do lepšího vzdělání za účelem získání lepší práce? Prosedí celé dva roky před televizorem a budou hrát videohry? Vláda si vybere náhodné nezaměstnané lidi, kterým bude pravidelně dávat 560 € každý měsíc. Tento experiment bude provádět Institut Sociálního Zabezpečení (Kela) ve Finsku.

Vedoucí Institutu Kela je Olli Kangas a pro New York Times řekl následující: „Někteří lidé si myslí, že základní příjem vyřeší jejich každodenní problémy, jiní si zase myslí, že je to ruka Satana, která zničí naši pracovní morálku. Doufám, že si vytvoříme nějaké nové vzdělání v této problematice.“

Co si myslíš ty? Budeme jednou podobný experiment dělat i my? A je podle tebe možné, aby země dávala nejen některým, ale všem občanům tento základní příjem? Své názory, prosím, vyjádři v komentáři.

Zdroj článku: inhabitat.com , zdroj prezenčního obrázku: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]