0

sdílení

Finsko plánuje zákaz kouření v celé zemi

Linda Cebrová / 23. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: fotolia.com

V roce 2010 si Finsko stanovilo cíl, a to být do roku 2040 zcela bez cigaret, avšak vylepšená legislativa přesunula cíl na rok 2030. Zakázat se chystá nejen klasické cigarety, ale i ty elektronické.

 

Zvyšují se také roční poplatky vybírané od maloobchodníků prodávajících výrobky obsahující nikotin a jejich výše může dosáhnout v přepočtu až cca 13 000 Kč. Historicky je tato země o krok vpřed, co se trendu stěžovaní života kuřákům týče. Reklamy týkající se nikotinových výrobků jsou v této zemi zakázány již od roku 1978, kouření na pracovišti je nepřípustné od roku 1995 a v barech a restauracích si nezapálíš od roku 2007.

finzdroj fotografie: handluggageonly.co.uk

V roce 2010 se při rozhovoru o původním návrhu zákazu cigaret státní tajemník ministerstva zdravotnictví Ilkka Oksa vyjádřil: „Cílem je zbavit se kouření jednou provždy. Je to běh na dlouhou trať, přesto ho ale zvládneme. Samozřejmě, znamenalo by to konec tabákového průmyslu, kdyby všechny země učinily podobné kroky, jako my. Vyjednávali jsme s tabákovým průmyslem, ovšem upřímně, náš cíl je proti jejich byznysu. Momentálně je legální vyrábět tabákové výrobky, avšak uděláme všechny změny potřebné k tomu, abychom pomohli lidem skoncovat s kouřením.“

Finsko není jedinou zemí, která v této oblasti přitvrzuje. Rusko nedávno prohlásilo, že zvažuje úplný zákaz prodeje tabákových výrobků všem lidem, kteří se narodili v roce 2015 a později. Ruský prezident Vladimir Putin se vyjádřil, že chce zemi zbavit cigaret jednou provždy, a to tak, že prodej cigaret komukoliv narozenému po roce 2015 bude považován za stejně ilegální, jako prodej jakýchkoli jiných ilegálních drog.

FIN1zdroj fotografie: handluggageonly.co.uk

Je však možné tento zlozvyk společnosti zcela vymýtit? Za pokus by to zřejmě stálo i v naší republice.

Nekuřáci přece musí neustále dýchat škodlivý kouř z cigaret, ať už na balkonech bytů, na zastávce nebo v kavárnách a restauracích. Na druhé straně kuřáci, zase nepohodlně stojí kdesi na rohu a remcají, že za své peníze si ani nemohou slušně užít svůj zlozvyk. Jedni nenávidí druhé, jedni druhé obviňují z nesolidarity, přičemž v konečném důsledku jde oběma skupinám především o zdraví.

Absolutní zákaz cigaret by s sebou přinesl nemalý počet benefitů jak pro jednotlivce, tak pro společnost.

Nekuřáci budou spokojeni, neboť jakýkoliv kouř v jejich blízkosti bude hodný prověření policií. Kuřáci nebudou utrácet nehorázné peníze za krabičky zbytečností a ekonomiku podpoří tak, že ušetřené peníze utratí za jiné zboží nebo služby.

sm
zdroj fotografie: nytimes.com

Také by zde byl nezanedbatelný přínos pro zdravotnictví. Vždyť se neustále zdůrazňuje, kolik peněz jde na léčení kuřáků, takže pokud si odečteme tuto položku, v budoucnu bude i tato oblast vzkvétat, neboť po plicních nemocech se slehne zem.

Co se týče černého obchodu, ten se bude dát zastavit jen velmi těžko. Nicméně není velmi pravděpodobné, že všichni kuřáci budou hledat podivné prodavače po ulicích, spíše – protože nemají co – přestanou kouřit. Úplně. Bez velké investice do náplastí, žvýkaček atd., s plnou úspěšností, neboť jiné řešení nebude.

zdroj: theladbible.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]