0

sdílení

Finsko plánuje do roku 2030 zcela zakázat používání uhlí

Simona Hanzelová / 27. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Finsko oznámilo, že do roku 2030 postupně vyřadí z provozu všechny uhelné elektrárny v zemi. Tímto krokem tak naváže na ratifikaci Pařížské smlouvy ze dne 14. listopadu, kterou podepsalo až 193 zemí světa.

Až 79 procent dodávek elektřiny ve Finsku pochází z obnovitelných zdrojů a z jaderné energie. Uhelné elektrárny produkují pouze 7 procent elektrické energie. Finsko je tedy na nejlepší cestě ke snížení emisí uhlíku.  „To, že se zcela vzdáme uhlí, je jediný způsob, jak dosáhnout mezinárodních klimatických cílů,“ řekl finský ministr hospodářství.

õ,zdroj: gotravelaz.com

Díky své relativně čisté energetické infrastruktuře je Finsko až na 67. příčce seznamu největších producentů skleníkových plynů na světě. Produkuje přibližně tolik CO2 jako Norsko a Švédsko. Tyto tři země dohromady produkují pouze 1,3% skleníkových plynů, které v roce 2015 vyprodukovala Čína.

Pokud jde o zmírňování klimatických změn, je na tom Evropa docela dobře. Zrovna nedávno Velká Británie, Francie, Německo a Švédsko oznámily svůj záměr vyvarovat se během následujících 15 let používání uhlí.

coal-fired-power-plantzdroj: dailynewsegypt.com

I když se o škodlivosti uhlíkových emisí ví už celá desetiletí, země začínají přijímat opatření proti klimatickým změnám až nyní. Obnovitelné zdroje energie se stávají stále dostupnějšími a výstavba větrných a solárních elektráren je stále levnější jako i jejich provozování. Na druhé straně – uhlí je stále dražší, znečišťuje ovzduší a průmyslová odvětví již nemají takový zájem do něj investovat. Používání uhlí tak postupně klesá v téměř každé zemi, dokonce i v Číně, a země jako Finsko věnují čím dál více pozornosti i veřejnému mínění, energetické bezpečnosti a globálním trendům.

coalminezdroj: timeslive.co.za

Bohužel, ve srovnání se zbytkem světa je budoucnost USA v tomto směru nejistá, zvláště pokud se Trump pokusí vzkřísit americký uhelný průmysl. Pro Spojené státy americké by to znamenalo krok vzad, protože momentálně se USA v přechodu k obnovitelné energi docela dobře daří. Pokud ale bude USA ve srovnání se zbytkem světa zaostávat, pak je více než jisté, že Čína a evropské země jako Finsko se stanou světovými lídry v boji proti uhlí.

zdroj článku:  iflscience.com  zdroj titulní fotografie: koláž iflscience.com/utilities-me.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]