Filmy, které změní tvůj pohled na svět

Martina Ditrichová / 31. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: wall.alphacoders.com

Filmy mají úžasnou moc, alespoň ty dobré. Sice nepodporují tvou vlastní představivost tak jako knihy, dobré filmy tě ale umí vtáhnout do děje a po skončení se cítíš trochu změněn. Umí ti ukázat nový pohled na svět či na sebe samého. Zde jsem vybrala pár takových, které měly takovou moc nade mnou.

 

Orel Eddie – Eddie the eagle (2016)

Pozitivní snímek, který tě inspiruje jít si za svým snem, ať je to jakkoli nereálné a ať jsi klidně všem pro smích. Tento Eddie si ještě v dětství umínil, že půjde na olympiádu a bylo mu jedno v jaké disciplíně. Když se rozhodl pro skok na lyžích, pro běžného člověka by už bylo dávno pozdě vůbec začít trénovat tuto disciplínu, pro něj však ne. Příběh reálného člověka, kterému se díky shodě šťastných událostí, a i přes nepřízeň spousty lidí, podařilo splnit si svůj sen. A navíc před zraky celého světa.

Spotlight (2015)

Kauzu zneužívání nezletilých církevní kněžími, která se udála v roce 2002 v Bostonu, u nás částečně zastínil pád dvojčat. Tým Spotlight svůj příběh zveřejnil pár měsíců poté a získal za něj i Pullitzerovu cenu. Film Spotlight získal Oscara za nejlepší snímek. Je to výborně a decentně podán těžce stravitelný příběh. Vidíme zde jak se jednotlivci z týmu Spotlight vyrovnávají s postupným odkrýváním odporné pravdy a jak se celkově lidé staví k tomu, když svatá církev páchá zlo. Někteří raději schovají hlavu do písku. Film ukazuje sílu institucionalizace a možná až zastaralost některých církevních zvyků s nepříjemnými následky.

Útěk do divočiny – Into the wild (2007)

Toto je jeden z mála filmů, při kterých se vyplatí polemizovat, zda nepředčil svou knižní předlohu. Into the wild je příběh mladíka, který se rozhodl skončit život v konzumní společnosti, spálil všechny doklady a peníze a vydal se do divočiny. Na své pouti zažívá dobrodružství, potkává mnoho příjemných lidí a užívá si svobodu. Až v cíli, v opuštěném autobuse na Aljašce, si uvědomí krutou životní pravdu, že štěstí je skutečné, jen když je sdílené. Alexander Supertramp, jak se sám nazýval, ti po zhlédnutí bude ještě dlouho vrtat v hlavě.

Dvanáct rozhněvaných mužů – 12 Angry Men (1957)

Od originálu z roku 1957 následovalo mnoho filmových a divadelních zpracování. Já rozhodně doporučuji americký originál s neskutečně charismatickým Henrym Fondou. 12 rozhněvaných mužů je 12 porotců, kteří jsou náhodně vybráni, aby rozhodli o osudu mladíka ze slamu, obviněného z vraždy svého otce. Případ se zdá být jednoznačný, a tak zasedání poroty začíná hlasováním – 11 je za trest smrti, 1 proti- kdo jiný než Henry Fonda. Jednoho porotce si zahrál i Jiří Voskovec. Celý film se odehrává v jedné místnosti a je postaven pouze na rozhovorech postav, ale nudit se rozhodně nebudeš. Na konci spolu s mrazením přijde pocit odpovědnosti a spravedlnosti, a kdyby byl každý jako Henry Fonda v 12 rozhněvaných mužích, svět by byl o tolik lepší.

Interstellar (2014)

Toto velkolepé sci-fi Christophera Nolana s hudbou Hanse Zimmera tě zavede do jiných dimenzí a světů. Naši Zemi čeká zánik a jediný způsob, jak zachránit lidstvo, je vyslat astronauty, aby našli lidem novou planetu. Tvůrci filmu se snažili příliš si nevymýšlet a události ve filmu konzultovali s fyziky na základě reálných teorií. Hlavní postava, astronaut Cooper (Matthew McConaughey) se se svou posádkou musí vyrovnat s neúprosnou časovou relativitou, kdy u nich za jednu hodinu uplyne pár let na Zemi. Je to krásná vesmírná podívaná, která chytne za srdce a zaručeně trochu změní pohled na svět. Myšlenka, že se kvůli našemu životnímu stylu budeme jednou muset „odstěhovat“, totiž vůbec není až tak utopická.

A je tu zas — Er ist wieder da (2015)

Představ si, že by se Hitler probudil do současnosti … Německý film podle knižní předlohy Timury Vermese uhodil hřebík na hlavičku. Člověk se při filmu celou dobu usmívá pod vousy. Při komických situacích, ve kterých se reálný Hitler ocitá, zatímco ostatní si myslí, že je jen hercem, který nikdy „nesundavá svou masku.“ Na konci však zmrzne úsměv na tváři při komentáři spokojeného Hitlera, který se od baviče v televizi dostal až k politice. Popisuje nespokojený německý lid jako vhodný materiál, se kterým se dá pracovat. Po skončení filmu zůstane viset důležitá otázka, mohla by se historie opakovat?

Teorie všeho – The Theory of Everything (2014)

Nejvíce inspirativní příběhy jsou ty, které napíše sám život. Stephen Hawking je jednou z nejvýraznějších osobností současné vědy, ale tento film není primárně o něm jako o vědci a popularizátorovi vědy, je o studentovi fyziky, který se zamiloval. Krátce na to mu diagnostikovali nevyléčitelnou nemoc ALS a předpovídali mu 2 roky života. Mimochodem – pořád je naživu. :-)

Je to o síle, kterou je člověk v sobě schopen najít, o tom, jak láska a motivace překoná i medicínu. „Ať je život jakkoli  špatný, vždy existuje něco, co můžete dělat a dosáhnout v tom úspěchu. Zatímco je život, zůstává naděje. „ A Stephen ví, o čem mluví. Film má navíc překrásný soundtrack a atmosféru.

Velká ryba — Big Fish (2003)

Režisér Tim Burton je známý svým hravým, místy temným, každopádně jedinečným stylem zpracování. Už na první pohled se dá poznat jeho tvorba a Velká Ryba není výjimkou. Je to hraná pohádka o člověku, který žil výjimečný život a velmi rád o něm vyprávěl. My, spolu s jeho synem, posloucháme všechny ty neuvěřitelné příběhy a nevěříme vlastním uším. No na konci je nám všechno jasné. Film zanechá v člověku takový ten příjemný pocit, že všechno je možné. A víte co? Ono i je!

Je to můj osobní žebříček, tak určitě nesedne každému. Každopádně doufám, že si každý najde něco, co ho zaujme.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]