FabLab: Největší digitální dílna pro každého od kutila po podnikatele

/ 20. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: Zdroj: Petr Chalupa

Je jedno, zda jsi student vysoké školy, živnostník s jasným podnikatelským záměrem nebo kutil v důchodovém věku. Každý bez rozdílu vzdělání může přijít do brněnského FabLabu. Jihomoravské inovační centrum (zkráceně JIC) slavnostně otevřelo ve středu 19. dubna dveře digitální laboratoře pro širokou veřejnost. 

Slavnostnímu otevření byli přítomni Jiří Tomíček, viceprezident a gen.ředitel vývojového centra v Brně, Tomáš Mejzlík, FabLab Brno manažer, Jan Vitula, náměstek hejtmana JMK a Jiří Hudeček, ředitel JIC. Po jejich úvodních slovech následovala komentovaná procházka, která byla zakončena slavnostním přestřižením stuhy.

Foto: archív Petra Chalupy

 

Unikátní dílna nejen u nás

Cílem celého projektu je umožnit veřejnosti mít přístup k drahým přístrojům, které jim doma chybí a díky kterým si mohou realizovat sny. JIC spolu s firmou Honeywell, která investovala své prostředky do FabLabu, si od projektu laboratoře slibují nárůst počtu podnikavých lidí v techničtějších oborech. Jeho slova potvrzuje Jiří Tomíček: “V projektu spatřuji velkou příležitost rozvíjet mladé talenty i veřejnost z technologického, inovativního a digitálního hlediska.”

FabLab je zkratka sousloví fabrication laboratory, což označuje místo s počítačově vybavenými stroji. Pomocí nich pak lze vyrobit celou řadu produktů – 3D modely z plastu, rytiny ze dřeva, potisky nejen triček a mnoho dalšího. Podobných laboratoří existuje v Evropě na 1000, ale ta brněnská je unikátní v několika směrech. Na ploše přes 180 metrů čtverečních se nalézají tři laboratoře s vybavením za více než 3 miliony českých korun.

Foto: archív Petra Chalupy

 

To ale není všechno. Po registraci do systému si můžete vybrat režim přístupu – jeden den v týdnu nebo přístup po 24 hodin 7 dní v týdnu. Samozřejmostí je instruktáž i možnost zakoupení materiálů přímo v laboratoři. Pro zájemce se zde pořádají komentované procházky každou středu v 18, ale samotný tým FabLabu chystá i workshopy pro veřejnost.

Virtuální procházka laboratoří

Hlavním vchodem vstupujete do největší místnosti, která je zároveň 3D dílnou. Jak název napovídá naleznete zde 3D tiskárny na tvorbu 3D modelů. “Je těžké říci, jak dlouho trvá vyrobit jeden model. Dost záleží na jeho složitosti, ale například tato lebka o průměru 5 cm se tiskla asi 2 hodiny,” dozvídáme se vzápětí. Nejsou to ale jen tiskárny, co tu vidíme. Kutilové mají k ruce 3D skener i řezací ploter.

Menší dveře z 3D dílny vedou do elektrodílny, která nabízí čtyři pracoviště s osciloskopy, elektrickým nářadím i vybavením pro internet věci (IoT). Nafotit si tak můžete 3D model předmětu, osvítit ho a pohrát si. Vybavení poskytla firma Honeywell, která je na veřejnosti známá svými průmyslovými specifickými řešeními v leteckém a automobilovém průmyslu.

Poslední místností je mechadílna s portálovou CNC frézkou, pilou i bruskou. Vrtacích, řezacích i šroubovacích nástrojů tu nalezneš celou řadu, jen si vybrat, co potřebuješ pro tvůj prototyp. Potkáváme zde mladé podnikavce pracující na projektu dřevěných stanových hotelů pro festivaly i workshopy. Jsou nadšení z možnosti mít přístup ke špičkovým a drahým strojům. “Máme celou řadu prototypů, které jsme díky FabLabu dostali z papíru na denní světlo. Hned vidíme, co nebude fungovat a co naopak lidi osloví,” dodává Pavel Bouchal ke svému projektu.

Foto: archív Tomáše Mejzlíka

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]