EU poskytne bezplatnou Wi-Fi pro 8 tisíc míst

Vladimír Chott / 8. června 2017 / Zajímavosti

zdroj: pixabay.com/pexels.com

Bezplatný internet je v některých evropských městech stále nedostupný. S tím se Evropská unie rozhodla skoncovat. Loni se Evropská komise rozhodla vyčlenit 120 milionů eur na vytvoření bezplatného internetového připojení pro členské země EU.

Tento projekt s pracovním názvem WiFi4EU přichází po dohodě Evropského parlamentu a Evropské rady. Prezident komise Jean-Claude Junker se k projektu vyjádřil takto: „Do roku 2020 bude mít každé evropské městečko či vesnice přístup k bezdrátovému a bezplatnému internetu.“  Toto smýšlení podpořil i viceprezident Andrus Ansip, šéf Digitálního jednotného trhu, který stál například za zrodem zrušení roamingových poplatků v EU.

„Naším cílem je spojit evropské země do jednotné, rychlé a kvalitní digitální sítě. Projekt WiFi4EU přinese zlepšené připojení právě v místech, kde je internetové pokrytí slabší,“ dodal Ansip.

WiFi4EU tak zajistí vysokorychlostní internet napříč zeměmi EU. Podle současné dohody by mělo ve městech a obcích členských zemí vzniknout 8000 bezplatných hotspotů. Komise bude postupně uvolňovat dotace na koupi a instalaci bezdrátových přístupových bodů. Veškeré detaily však nejsou dosud jasné. Jedno je ale jisté, provozní náklady těchto hotspotů budou hrazeny státním sektorem.

zdroj foto: pixabay.com

Takový projekt s sebou však přináší i určitá rizika. Bezplatné hotspoty se často stávají terčem útoků hackerů a dochází ke zneužívání citlivých informací uživatelů. Kromě toho existují obavy, že lidé budou tyto hotspoty využívat na stahování nelegálního obsahu. Evropská rada se tak bude snažit blokovat nevhodné stránky a udržet projekt WiFi4EU zdravý a dostupný pro každého v Evropě.

zdroj: thenextweb.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]