0

sdílení

Esej o posledních slovech legendárního Steva Jobse, která změnila život milionům lidí

Henrieta Balázsová / 1. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: historythings.com

Od smrti Steva Jobse v roce 2011 uplynulo již více než 5 let, ale internet neustále zaplavují nové a nové dohady o tom, jaká byla jeho poslední slova. Pravděpodobně největší rozruch vyvolala tato esej, která byla sdílena a šířena miliony lidí. Ti se sice stále neshodli na tom, zda jde o Jobsova skutečná slova, pravdou však je, že jde o esej vycházející z jeho přesvědčení, názorů a zkušeností, která ti toho při pozorném čtení může dát opravdu hodně. 

 

Dosáhl jsem vrcholu úspěchu ve světě byznysu. Očima druhých lidí byl můj život vlastně jeho ztělesněním – ztělesněním samotného úspěchu. Ano, dělalo mi to radost. Teď, když přichází konec, bohatství se stalo jen holým faktem života, na který jsem si zvykl.

V tomto okamžiku ležím na smrtelné posteli a promítám si celý svůj život. Uvědomuji si, že všechno to uznání a bohatství, na které jsem byl tak hrdý, nyní vybledlo a stojíc tváří v tvář smrti, stalo se zcela bezvýznamným.

Ve tmě, v níž se nyní nacházím, je mým jediným světlem světlo ze strojů, které mě ještě drží při životě. Slyším jejich zvuk a cítím, že smrt se blíží. Teď vím, že pokud chce být člověk skutečně bohatým, neměl by shromažďovat peníze. Měl by se snažit o dosažení a pěstování mnohem důležitějších věcí, jakými jsou například vztahy, umění, či sny z mládí …

Honba za úspěchem a za penězi z vás udělá pokřivenou osobnost, věřte mi. Bůh nám dal smysly, abychom dokázali cítit a rozdávat lásku, ne proto, abychom si vytvářeli iluze o bohatství. Bohatství, které jsem během svého života získal, zde zanechávám. Nemůžu si ho vzít s sebou. To jediné, co si s sebou mohu vzít, jsou laskavé vzpomínky.
Zdroj: fastcompany.net

Právě ony jsou tím skutečným bohatstvím, které vás bude navždy provázet. Vždy vám dodají naději a sílu jít dál. Láska je nekonečná. Pokud jste zdraví, váš život nemá žádné omezení. Jděte tam, kam chcete jít. Dělejte to, co chcete dělat. Dosahujte cílů, kterých chcete dosáhnout. Vše je ve vašem srdci a ve vašich rukou.

Víte, která postel je nejdražší na světě? Smrtelná postel. Můžete totiž někomu zaplatit, aby za vás řídil auto. Můžete někomu zaplatit, aby vám vydělával peníze. Nikomu však nemůžete zaplatit za to, aby si za vás odtrpět vaši nemoc.

Všechny materiální věci můžete ztratit, ale můžete je i opět najít. Existuje jen jediná věc, kterou poté, co se ztratí, nenajdete už nikdy – život.

Bez ohledu na to, v jakém životním stádiu se právě teď nacházíte, nezapomínejte na to, že u každého člověka jednou přijde den, kdy opona spadne a jeho příběh skončí. Milujte proto svou rodinu, milujte svého partnera, milujte své přátele.

Opatrujte sebe i ostatní.

Zdroj:  themindsjournal.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]