0

sdílení

Elon Musk věří, že potřebujeme univerzální příjem

Timotej Vančo / 18. února 2017 / Business

Co budeš dělat, když se tvá práce zautomatizuje? Jaký budeš mít příjem, pokud tě nahradí robot? Řešením by měl být stejný příjem pro nás všechny. Konečně budeš mít čas na všechno, co kvůli práci nestíháš.

 

V nedávném rozhovoru s CNBC se CEO SpaceX a Tesly vyjádřil k zajímavé tématu. Tím tématem bylo, jak vydělávat, když už vlastně nebudou pracovní místa. Poslední roky jsme si mohli všichni všimnout, že zaměstnavatelé se snaží každou práci automatizovat. Důvodem je, že stroj dokáže pracovat nonstop a stačí ho jednou koupit. Na rozdíl od zaměstnance, kterému je třeba platit mzdu. Tímto se dostáváme do bodu, kdy v budoucnu bude skoro všechno zautomatizované a běžný člověk si nebude mít kde najít práci. Pokud člověk nemá práci, nevydělá peníze. Když nemá peníze, jak má existovat? Koupit si jídlo nebo zajistit bydlení? Odpovědí je univerzální příjem.

Foto: www.assemblymag.com

Myšlenka univerzálního základního příjmu není nic nového. Začátkem tohoto roku byli švýcarští voliči dotazováni, zda souhlasí nebo ne, aby všichni občané dostávali 2500 švýcarských franků ($ 2578 US) měsíčně. Sice byl nakonec tento plán odmítnut až u volebních uren, ale skutečností je, že taková změna byla řešena již také na mezinárodní úrovni.

Například Finsko připravuje experiment, ve kterém bude 8 000 lidí dostávat základní univerzální příjem. V tomto experimentu by měli lidé přijímat „jen“ 800€ měsíčně, což je o dost nižší částka oproti plánu Švýcarů. Podobný test na tento rok plánuje i Holandsko. V jejich experimentu chtějí dát 250 obyvatelům pasivní příjem ve výši 960 €.

Zatímco tato myšlenka získává na popularitě v Evropě, američtí politici jsou opatrnější. Bývalý prezident Ameriky, Barack Obama, řekl, že toto téma by se mělo řešit v průběhu 10 až 20 let.

Foto: vdare.com

I když není příjemná představa budoucnosti, kde by roboti přebrali naše pracovní místa, Elon Musk z toho nedělá velký problém. Podle něj existují obrovské výhody v takovém typu maximální automatizace: „Lidé budou mít čas dělat jiné věci, složitější věci a zajímavější věci. Rozhodně budou mít více volného času na cokoliv budou chtít.“

Někteří lidé zastávají názor Muska, ostatní mohou mít jiný názor. Například známá blogerka Eva Peyser napsala: „Jistě, některá pracovní místa jsou zastaralá, ale můžeme využít technologii k vytvoření nových pracovních míst. Hlavně v USA. U nás se přece definujeme sami na základě naší práce. Plody naší práce definují každý aspekt naší identity.“

Každopádně, nyní je nemožné určit, jaké pracovní pozice budeme v budoucnu potřebovat. Pro tuto chvíli se ale můžeme zdokonalovat v tom, co děláme.

Zdroj článku: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]