0

sdílení

Elon Musk: Univerzální příjem se snadno může stát realitou

Dárius Polák / 1. prosince 2016 / Business

Žádná práce a pravidelný měsíční příjem? Elon Musk je pro!

 

Trend automatizace robotů narůstá a hrozí, že miliony lidí v polovině tohoto století ztratí svou práci. Podle Elona Muska by ekonomickým řešením bylo jednoduše platit lidi stejně, bez ohledu na to, zda si dokážou nebo nedokážou najít práci. Jde o systém distribuce statků a bohatství, který se nazývá univerzální příjem.

Podle Muska je dost velká šance, že se univerzální příjem nebo něco podobného kvůli automatizaci stane realitou. Výkonný ředitel Tesly a SpaceX nevidí zatím žádný jiný způsob a myslí si, že nastane právě toto.

Univerzální příjem se začal ve větším rozebírat v loňském roce. Poprvé byla tato myšlenka vyslovena v 60. letech 20. století a po dlouhém čase letargie opět nabrala na významu poté, co se tech podnikatelé a ekonomové začali zajímat, co budeme dělat potom, když roboti nahradí velké množství lidské pracovní síly.

Titulnífoto: businessinsider.com

Podnikatelé, kteří souhlasí s názorem Muska, si myslí, že roboti by dokázali vytvořit takové množství bohatství, že by peníze byly zkrátka nazbyt a žádná práce by nebyla nutná. Lidé by měli čas dělat jiné, komplexnější a zajímavější věci. Zkrátka by určitě měli více volného času.

Musk se přidal k narůstajícímu počtu podnikatelů, kteří vidí v univerzálním příjmu význam.

V lednu tohoto roku prezident startupového inkubátoru Y Combinator Sam Altman vydal příspěvek na blogu, ve kterém hledal hlavního zkoušejícího, který by vedl experiment společnosti s univerzálním příjmem. Experiment se uskuteční od nového roku v Oaklandu, kde bude stovka obyvatel dostávat měsíční příjem 2 000 dolarů. Altman tímto chce lidi připravit na budoucnost, kde každý obyvatel dostane podobnou částku, protože tradiční manuální práce už zkrátka nebude potřebovat lidi.

samaltmanfoto: businessinsider.com

Dále se přidal i Barack Obama, který také poukázal na nezbytnost univerzálního příjmu v důsledku automatizace. Tento problém by mělo USA řešit v příštích 10 až 20 letech. Ačkoli debaty o univerzálním příjmu jsou stále v rovině „Co když?“, stále více lidí o této situaci diskutuje, díky čemuž získává pozornost společnosti.

Faktem zůstává, že již v současnosti lidé ztrácejí práci kvůli automatizaci v gastronomickém odvětví, zemědělství nebo nákladních autech. A ačkoli to ještě nějaký ten čas potrvá, osobnosti byznysu již nyní poukazují na potřebný plán, který bude tuto situaci řešit.

Co si o tom myslíš ty? Pokud by se odstranily veškeré manuální práce, lidé by se museli přeorientovat na duševní práci a více používat rozum. Otázkou je, zda to však i dokážou.

zdroj: businessinisder.com , zdroj fotografií: startitup.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]