Elon Musk právě udělal nejlepší strategický krok pro Teslu

Rudolf Nečas / 9. dubna 2017 / Business

zdroj: foter.com

Trh elektromobilů se stále rozšiřuje a Tesla na tom má velký podíl.

Elon nikdy nezapomněl, jaké bylo žít na podnikatelské hraně. V roce 2008 Tesla téměř zkrachovala. Jen investice na poslední chvíli odvrátila, aby Chapter 11 získala společnost, jejíž dnešní tržní hodnota je 47 miliard dolarů. Později by Musk prodal podíly v automobilce společnostem Daimler a Toyota, čímž by získaly pohonné jednotky navržené Teslou.

foto: foter.com

Teslu znovu čeká velká výzva, protože v nejbližších měsících má představit Model 3, elektromobil dostupný pro masy. Musk a jeho tým plánují utratit 2,5 miliardy dolarů, což je téměř veškerá hotovost společnosti, aby nový model přivedli na trh a dokázali ho vyrábět ve velkém. Tak velké utrácení vyžadovalo kapitálové navýšení o více než 1 miliardu dolarů v březnu, jakož i jiný strategický tah, připomínající obchod Tesly s Daimlerem a Toyotou.

Čínský Tenscent minulý týden oznámil, že koupil 5% podíl v Tesle v hodnotě 1,8 miliardy dolarů. Čínská společnost má být pasivním investorem, ale BBC ohlásila, že Musk očekává radu, jak rozšířit působení jeho společnosti v Číně a jejích 18 provinciích. Je to potenciálně obrovský trh pro automobilku, od níž se očekává, že svůj roční prodej oproti nynějším 20 milionům vozidel pořádně zvýší.

foto: foter.com

Musk někdy vypadá, že věci vymýšlí za chodu. Nedávno založil společnost na kopání tunelů, která má za úkol odlehčit dopravu v Los Angeles, ale je také člověkem, který má ve zvyku dívat se daleko do budoucnosti. Strategie pro Teslu vymýšlí podle toho, co vidí.

Obchod s Tencentem je toho příkladem. Elektromobily jsou doposud spíše zklamáním. Jejich prodej celosvětově tvoří asi 1 % z prodeje aut a Tesla je jediná společnost, která se osvědčila jako výrobce elektromobilů se slušným dojezdem. Právě Model 3 bude zkouškou, zda pro elektromobily existuje masový trh.

A Musk si nechce tuto příležitost nechat ujít. Proto myslí na Čínu, jejíž trh je jednoduše obrovský a kde se očekává, že vláda elektromobily podpoří. Už déle se mluvilo o tom, že rok 2017 bude pro Teslu velký. A investice od Tencentu k tomu rozhodně přispěje.

foto: foter.com

zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]