Elon Musk: Automatizace urychlí nástup univerzálního příjmu

Richard Vitkovský / 6. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: commons.wikimedia.org

Nedávno se konal světový vládní summit v Dubaji, kterého se zúčastnil i známý vizionář Elon Musk. Měl přednášku o tom, čemu budeme muset čelit v budoucnosti. Vyjádřil obavy z růstu umělé inteligence a počítá i se změnou na trhu díky postupnému přechodu na automatizaci v podnicích.

Elon Musk,  osobnost, která v budoucnu možná změní dějiny. Když už ne elektrickými auty, tak určitě svými plány na cestování temným vesmírem. Jeho názory na to, kam se posuneme za sto let, není třeba brát na lehkou váhu. Na summitu v Dubaji přišel s vizemi, které díky přirozenému technologickému vývoji určitě nastanou. Zda to bude přesně za sto let nebo ne není jasné, ale nastanou.

Elon a vývoj umělé inteligence

Podle Elona může být umělá inteligence nejen naším vynikajícím pomocníkem, ale i nebezpečím. Hlavně, pokud pokročí tak daleko, že překoná lidstvo. Že by se časem splnily různé katastrofické předpovědi ze sci-fi filmů?

Myslím, že bychom měli být velmi opatrní v tom, jak použijeme umělou inteligenci a musíme si být jisti, že vývojáři se nenechají nadmíru unést vývojem. Někdy se totiž stává, že vědce práce pohltí natolik, že si nedokáží uvědomit následky toho, co vlastně dělají,“ řekl Elon.

Obavy z automatizace podniků

Problémy může způsobit i automatizace, díky níž se zvýší počet lidí bez práce. Její nejrychlejší nástup bude v dopravě. Podle Elona to bude za několik desítek let. V době, kdy se vyvíjejí plně automatizované automobily, o tom netřeba pochybovat. „Dvacet let je krátký čas na to, abychom připravili o práci o 12 – 15 procent pracovní síly,“ řekl.

Elon Musk

zdroj fotografie: wikimedia.org

Automatizace bude nastupovat nejen v automobilovém průmyslu, ale postupně i v jiných odvětvích. Roboti dokáží odvést práci, kterou vykonává člověk, za zlomek času. Musk předpovídá, že vlády států budou muset časem schválit určitou kompenzaci pro lidi, kteří v důsledku automatizace nebudou moci pracovat. A nejen to. Mnoho lidí vidí ve své práci určitý smysl. Takže člověk se může cítit nepotřebný.

Mnohé země již začaly s pokusy své občany finančně kompenzovat. Například Finsko vyplatí měsíčně 560 EUR přesně dvěma tisícům vybraných Finů. Jak tyto pokusy dopadnou a zda je bude možné časem zavést i celoplošně, ukáže až čas. Zda se však Elonovy obavy naplní, neumí s jistotou říci nikdo. Ale jak se říká, je třeba být vždy připraven.

Zdroj: futurism.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]