Elektrovlaky v Nizozemsku jsou nyní poháněny jen díky větrné energii

Simona Hanzelová / 31. března 2017 / Eko

zdroj: instagram.com

Všechny osobní elektrovlaky, které jezdí v Nizozemsku, jsou nyní poháněny pouze větrnou energií.

Vypadá to tak, že Nizozemsko započalo novou éru zelené dopravy. Nizozemská železniční společnost NS totiž oznámila už rok před plánovaným termínem, že všechny její elektrovlaky jezdí od 1. ledna 2017 výhradně na větrnou energii. Zastánci obnovitelné energie věří, že úspěch elektrovlaků poháněných větrnou energií postupně inspiruje i další železniční projekty po celém světě.

zdroj: instagram.com

Nizozemská vláda na konci roku 2015 oznámila, že do roku 2018 chce pohánět všechny elektrovlaky výlučně větrnou energií. Realita však předčila všechna očekávání a na větrnou energii jezdilo již v roce 2016 až 75 % elektrovlaků.

zdroj: instagram.com

Nizozemské elektrovlaky přepravují denně až 600 000 cestujících a spotřebují až 1,2 miliard kWh elektrické energie ročně, což se rovná zhruba spotřebě všech domácností v Amsterdamu. Přechod na obnovitelný zdroj energie má tedy obrovský význam pro uhlíkovou stopu, která se v posledních letech i díky takovým projektům zmenšuje. Elektřina, která pohání nizozemské vlaky, pochází z větrných elektráren, které se nacházejí v Nizozemsku, Belgii a Finsku. Mnohé z nich byly postaveny teprve nedávno, ještě před plánovaným termínem dokončení, a i díky tomu je možné zásobovat všechny elektrovlaky větrnou energií ještě před rokem 2018.

zdroj článku:  inhabitat.com 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]