Ekologický dům postavený pod zemí

Christian Mikláš / 15. dubna 2017 / Architektura

zdroj: gluckplus.com

Skupina architektů z firmy Gluck + dostala nelehký úkol postavit dům v překrásné oblasti Skalnatých vrchů v Coloradu (USA). Jelikož byla celá lokalita obklopena přírodou, rozhodli se nenarušovat harmonii postavením tradiční moderní stavby. Namísto toho navrhli a postavili dům, který splývá s prostředím a je v dokonalém soužití s ​​přírodou.

Stavba se částečně nachází pod zemí. Praktickou výhodou tohoto návrhu je například tepelná izolace, kterou zem nabízí a s ní související snížená spotřeba energie.

foto: gluckplus.com

foto: gluckplus.com

Tento horský dům se skládá ze dvou ocelí orámovaných forem. V místě, kde se protínají, se nachází roh bazénu a dvůr. Hlavní svahová část stoupá na jih pod úhlem 20 stupňů. V ní se nachází obývací pokoj, kuchyň a jídelna. Zároveň se setkává s východním křídlem, ve kterém je prostor pro tři ložnice a garáž. Díky své zelené střeše pokryté trávou je dům z příjezdové cesty prakticky neviditelný.

foto: gluckplus.com

foto: gluckplus.com

Dům má obrovská okna, která nabízejí nádherný panoramatický výhled a zároveň pouštějí do interiéru velké množství přirozeného světla. Hrubá stěna solárních panelů nad křídlem s ložnicemi zajišťuje vytápění domu a ohřev vody v bazénu. Na dvoře nechybí ani krb pro romantické večery u ohně. Střecha je z kvalitní oceli, která vyvolává kontrast se zelení na jejím povrchu.

foto: gluckplus.com

foto: gluckplus.com

zdroj:  inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]