Eisenhower Matrix: skvělá metoda, která ti ušetří množství času

Henrieta Balázsová / 20. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Dwight David Eisenhower byl 34. prezidentem USA. Právě jeho zásluhou byly v té době v USA přijatá mnohá populární opatření, jako například omezení státní kontroly v hospodářství, snížení daní či regulace mezd. Kromě toho však měl na starosti i celou Kolumbijskou univerzitu, zajímal se o efektivní využívání obnovitelných zdrojů, ale zastával i několik funkcí v armádě. Ptáš se, jak mohl být tak úspěšný, a přece všechno stíhat? Odpovědí je jediné slovo: PRIORITY.

Dwight Eisenhower měl v otázce priorit jasno. Právě díky tomu dokázal úspěšně zastávat tolik funkcí a neustále se něčemu věnovat. Pokud tedy chceš získat více času – ať už proto, abys měl více prostoru na své koníčky, nebo bys chtěl rozjet nějaký vlastní byznys, tento model je pro tebe jako stvořený. Svůj název nese po svém tvůrci a nazývá se Eisenhower Matrix.

„Co je důležité, je zřídka naléhavé. Co je naléhavé, je zřídka důležité.“- Dwight Eisenhower

Jak sis již jistě mnohokrát všiml, dny si mnohdy zaplňujeme úkoly, které vlastně vůbec nejsou důležité a v ničem nás neposouvají dále. Zapomínáme si totiž určit priority, a právě s tím ti Eisenhower Matrix pomůže.

Zdroj: unsplash.com

Než si tuto metodu vyzkoušíš, udělej dvě věci:

  • Popřemýšlej, jaké jsou tvé životní cíle a napiš si je na papír. Zahrň do nich jak ty krátkodobé (např. vyhledat si vyhovující jazykový kurz), tak i dlouhodobé (např. stát se interním překladatelem v nějaké firmě).
  • Na druhý papír si napiš všechny úkoly, které bys měl v tebou určeném horizontu splnit. Je jen na tobě, zda půjde o 1 den, 1 týden či 1 měsíc. Nezapomeň ale na nic, seznam musí obsahovat jak tvé pracovní úkoly, tak i aktivity, kterým se věnuješ ve svém volném čase.

Následně všechny úlohy (s přihlédnutím ke svým cílům) rozděl do 4 kategorií, které Eisenhower Matrix určuje:

  1. Důležité a naléhavé: tyto jsou tvou prioritou, udělej je proto ihned.
  2. Méně naléhavé, ale důležité: tyto naplánuj. Zatím je nedělej, ale urči si, kdy je uděláš.
  3. Méně důležité, ale naléhavé: pokud lze, deleguj je.
  4. Nenaléhavé a nedůležité: nedělej je vůbec.

Zdroj: thenextweb.com

Je přitom prokázáno, že lidé věnují většinu svého času věcem, které sice jsou důležité, ale ne naléhavé (3. oblast). Tvým cílem by proto mělo být odstranit úkoly, které spadají do 3. a 4. oblasti. Pokud to dokážeš, zůstane ti mnohem více času na sebe, na věci, které máš rád, a také na ty, na kterých opravdu záleží.

Zdroj: thenextweb.com 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]