“ Dvouminutové pravidlo “ ti pomůže se navždy zbavit prokrastinace

hosť / 28. května 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

S prokrastinací ses už určitě setkal. Možná se s ní dokonce setkáváš pravidelně. V každém případě však určitě víš, že dokáže „zaútočit“ v té nejnevhodnější chvíli. Možná sis dosud myslel, že porazit ji je náročné. Tvůj názor však změní toto “ dvouminutové pravidlo“, které si vůbec nevyžaduje mnoho tvého úsilí, ale dokáže zázraky.

Jak se zbavit prokrastinace

Úkolem tohoto pravidla je usnadnit ti překonat počáteční odpor k tomu, aby ses do něčeho pustil. Určitě jsi už přece zažil, jak atraktivní dokáže být úklid či vaření, když se deadline tak závratně blíží.

Věci se totiž mají takto. Většina úkolů, které odkládáš na později, vůbec nejsou tak špatné a ani takové náročné, jak si myslíš. Na to, abys je zvládl, máš dostatečný talent i dostatečné dovednosti. To jediné, co ti chybí, je pevná vůle. A přesně s ní a s překonáním lenosti ti pomůže “ dvouminutové pravidlo“.

Z každé úlohy totiž udělá tak jednoduchou věc, až ti bude trapné říct jí „ne“. Pravidlo se dělí na 2 části.

1. část: Pokud ti to zabere méně než 2 minuty, udělej to okamžitě

Je až s podivem, kolik věcí odkládáme přesto, že bychom je mohli mít hotové za 2 minuty (někdy i za méně). Například takové umytí nádobí po jídle, hození oblečení do pračky, vynesení odpadků, poslání toho emailu, na který se chystáš odpovědět už 2 týdny.

Nic z jmenovaných věcí ti opravdu nezabere déle než 2 minuty. Na všechny tyto drobnosti vždy aplikuj “ dvouminutové pravidlo “ a uvidíš, jak tvé otrávení z nedokončených a tolik odkládaných drobných úloh mizí.

Zdroj: pexels.com

2. část: Vybudování žádného nového zvyku ti nesmí trvat déle než 2 minuty

Samozřejmě, že za 2 minuty žádného ze svých cílů nedosáhneš. Tedy, zřejmě ne. Za 2 minuty se pro něj však můžeš rozhodnout. A právě to je účelem tohoto drobného pravidla.

Může to znít tak, že tato strategie je na plnění velkých životních cílů bezpředmětná, ale opak je pravdou. Funguje u jakýchkoliv cílů, a to z prostého důvodu, kterým je: fyzika reálného života.

Fyzika reálného života

Sir Isaac Newton už dávno říkal, že objekty, které jsou v klidu, mají tendenci zůstat v klidu a objekty, které jsou v pohybu, mají tendenci zůstat v pohybu. Aplikujeme-li to na naši situaci: když začneš něco dělat, pokračovat pro tebe bude už relativně jednoduché.

Například – chceš lépe psát? Napiš jednu nebo dvě věty (2 minuty) a uvidíš, že to půjde samo. Chceš jíst zdravěji? Dej si nějaké ovoce (2 minuty) a pravděpodobnost, že dostaneš chuť na něco zdravého je mnohem větší. Chceš si jít zaběhat? Obuj si běžecké tenisky a vyjdi ven (2 minuty). Pravděpodobně ti bude trapné vrátit se zpět do bytu.

“ Dvouminutové pravidlo “ není ani tak o výsledku, jako o samotném procesu. Abys něčeho dosáhl, musíš prostě začít. Tvých 120 sekund už plyne. Co uděláš jako první?

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]