Dron může zlikvidovat všechny miny světa do deseti let

Richard Vitkovský / 17. května 2017 / Tech a inovace

zdroj: massoudhassani.blogspot.com

Miny. Každoročně mají na svědomí životy nevinných. Manuální odstraňování je náročné a životu nebezpečné. Předpokládá se, že po celém světě jich je roztroušeno více než 110 milionů. Dva bratři si však řekli dost a na jejich odstranění plánují využívat speciální dron.

Dron už dávno nepatří mezi hračky pro děti. Tedy, pokud se neberou v úvahu levné mini drony za pár dolarů. Nejmodernější kvadrokoptéry totiž dokážou velmi mnoho. Používají se hlavně na filmování a také na přenášení menších břemen. Dva bratři z Afghánistánu chtějí svou troškou přispět k vyšší bezpečnosti nejen své vlasti, ale i celého světa, a tak zachránit desítky tisíc životů ročně.

Nebezpečí na každém kroku

Množství min, které zůstávají v zemi jako následek vleklých konfliktů, není vůbec snadné najít. Nebezpečí výbuchu tak stále trvá. A věř, že stoupnout na minu není žádná legrace. Bratři Massoud a Mahmoud Hassani, původem z Afghánistánu, o tom mají co říct. To, co viděli za mladých časů, jejich nenechalo chladnými i přesto, že ve své domovské zemi už dávno nežijí.

kvadrokoptéra

zdroj fotografie: kickstarter.com

Z bezpečí Holandska představili svého „ničitele min.“ Ve skutečnosti je dron následovníkem jejich prvního pokusu. Tento má podobu koule vytvořené z bambusu, poháněné větrem a řítící se neohroženě po minovém poli, zanechávajíc za sebou zničené miny. Doplňuje ho navigace, která si ukládá vyčištěné cesty. Zajímavé je, že toto řešení vychází z dětské hračky, se kterou si Massoud hrával jako malý chlapec, a kterou mu často unesl vítr rovnou na minová pole.

Dron „ničitel“ nemá s minami slitování

Následovník, který ničí miny ze vzduchu, byl vyvíjen během dvou let. Rozdíl je v tom, že jeho efektivita je mnohem vyšší. Dron se šesti rotory a třemi výměnnými nástavci dokáže vyčistit zamořené území až dvacetkrát rychleji než konkurenční výrobky. Kapitál potřebný k realizaci přitom zůstává mnohem nižší. Funguje úplně jednoduše. Pomocí GPS se zmapuje území. Následně se skenuje detektorem kovů. Na lokalizované miny se pomocí třetího nástavce umístí mini nálože a bum. Hotovo.

Pro srovnání: ruční odminování se pohybuje v ceně 1 000 dolarů za 1 kus, ale cena létajícího stroje je přitom kolem 1 100 dolarů. A je postaráno o celé minové pole. O tom, co se více vyplatí, netřeba pochybovat. Bratři mají smělé vize. Chtějí, aby armáda tisíců dronů odstranila všechny miny světa do deseti let. Podaří se jim to?

Zdroj: theverge.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]