Dokáže digitální papír od Sony v budoucnu nahradit obyčejný papír?

Miroslav Lukáč / 11. června 2017 / Tech a inovace

zdroj: cnet.com

Už od dávné historie byl papír součástí našich každodenních životů. Navzdory digitalizaci a různé elektronizaci si papír v knižní nebo jiné formě stále drží nezanedbatelný význam a pozici a mnoho lidí na papírovou formu nedá dopustit. Revoluce ve vnímání klasického papíru možná přichází právě teď s novinkou od Sony.

Za poslední roky v mnoha oblastech tablety nahradily papír, ať už jde o zapisování si poznámek, e-knihy nebo různé „čmáranice“ v různých aplikacích, avšak kouzlo papírové formy se jen tak jednoduše nahradit nedá.

To je důvod, proč se Sony rozhodlo tyto dvě formy spojit a vytvořit unikátní 13,3 palcový tablet, nebo v tomto případě lépe řečeno digitální papír s označením Sony DPT-RP1. Vstupuje tak do boje s konkurenčními produkty jako např. velmi známým Amazon Kindle.

Samotná obrazovka využívá technologii E Ink Mobius, která byla vylepšená z původního rozlišení 1200 × 1600 na 1650 × 2200, díky čemuž bude text mnohem jasnější – a to až 206 DPI, což je dost dobré“. ( TechCrunch.com )

Za zmínku stojí skutečnost, že zvýšení rozlišení nemělo negativní dopad na výdrž baterie. U těchto e-ink produktů je běžná výdrž baterie okolo 2 týdnů. Nový produkt od Sony však slibuje výdrž baterie až téměř 3 týdny při běžném používání s rychlostí plného nabití chvályhodných 3,5 hodin. Pochlubit se také může interní pamětí 16 GB.

zdroj foto: 9to5toys.com

Také se vylepšila citlivost a přesnost dotykové obrazovky, což je jen a jen pozitivní změnou, a to především z důvodu, že zařízení obsahuje také funkci poznámek, při zapisování kterých je zvýšená přesnost dotyků určitě vítaná. Záměrem Sony bylo, aby pocit při psaní a kreslení na digitální papír byl co nejvíce podobný tomu na reálném papíře.

To se podařilo prostřednictvím přesného a vyladěného systému, který zaznamenává dotyky, tlak a pružnost tak, aby to v uživateli co nejvíce evokovalo pocit reálného papíru. K tomuto samozřejmě přispívá i speciálně navržené a vytvořené pero.

Jediným negativem je asi jen cena tohoto digitálního papíru. Přestože je oproti svému předchůdci levnější, cena se stále pohybuje na úrovni okolo 17 000 Kč. Do oficiálního uvedení na trh si ale musíš ještě počkat, avšak předobjednat si ho můžeš už teď.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]