0

sdílení

Dokázáno vědou – stres lze porazit hudbou!

Henrieta Balázsová / 19. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com

Hudba dokáže velmi výrazně ovlivnit naše emoce – jak pozitivní, tak negativní. Máš někdy pocit, že ti nějaká skladba zlepšila náladu? Věda dokazuje, že to není jen pocit, ale skutečná chemická reakce, která proběhla ve tvém mozku. 

 

V jednom z výzkumů mělo 30 účastníků za úkol poslechnout si hudební ukázky. Ty byly připraveny tak, aby v účastnících záměrně evokovaly pocit smutku nebo pocit radosti. Při jejich poslechu ukazovaly výzkumníci lidem fotografie, které zobrazovaly tváře lidí. Někteří lidé na fotografiích byli smutní, někteří veselí, někteří se tvářili zcela neutrálně. Úkolem účastníků bylo hodnotit emocionální stav každé tváře na fotografii na sedmibodové stupnici, kde hodnota 1 představovala velký smutek a hodnota 7 velkou radost.

Výsledkem bylo, že lidé, kteří poslouchali hudbu, která měla evokovat pocit štěstí, považovali za šťastnější i tváře lidí z fotografií. Účastníci, kterým hrála hudba evokující smutek, vnímali obličeje jako smutnější a na stupnici od 1 do 7 je hodnotili nižšími hodnotami.

pexels-photo-70153

Velmi zajímavý výzkum proběhl i na 117 dobrovolnících, kteří se setkali na živém vystoupení svého oblíbeného skladatele (Eric Whitacre). Výzkumníci jim před koncertem odebrali vzorek slin. Totéž udělali i o hodinu později – během přestávky. Zjistili, že téměř všem účastníkům znatelně klesla hladina glukokortikoidů, jejichž hlavním představitelem je kortizol, jinak známý také jako „stresový hormon“.

Výzkum tedy jasně dokázal, že návštěva koncertu tvého oblíbeného interpreta dokáže výrazně snížit tvou hladinu stresu, a to bez ohledu na pohlaví a věk.

Vliv hudby na naši náladu popisuje i Psych Central, a to slovy, že každý člověk, který vytváří hudbu, dokáže „manipulovat“ s našimi emocemi. Hudba má totiž schopnost vykouzlit obrazy a pocity, které do ní autor ať už záměrně, nebo neúmyslně reflektoval.

Je důležité vědět, že hudba dokáže ovlivnit naši náladu – a to nejen pocitově, ale i „chemicky“. Pokud se tedy cítíš naštvaný, frustrovaný, smutný nebo pod stresem (nebo vše najednou), najdi si čas pro sebe a oddej se své hudební terapii.

Zdroj: lifehack.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]