0

sdílení

Dočkáme se 3denního víkendu? Češi o tom již diskutují

Linda Cebrová / 1. března 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: tripadvisor.com/smokefree.gov

Nebylo by hezké mít třídenní víkend každý týden? Většina pracujících lidí by zřejmě nic nenamítala.

 

Existují reálné hranice týkající se naší výkonnosti, které pokud překročíme, nejsme schopni vykonávat svou práci nejlépe, jak umíme. Bohužel, lidé mají pocit, že trávit více času za pracovním stolem znamená, že udělají více práce. To však vůbec pravda být nemusí. Na konci pracovního týdne totiž už nepracujeme tak, jak bychom měli. Naše produktivita je tehdy již nízká.

To je důvod proč stále více a více společností zavádí kratší pracovní týden. Jejich cílem je zvýšit produktivitu svých zaměstnanců, kteří tak do práce chodí více připraveni. Existují mnohé experimenty uskutečněné psychology, které jsou zaměřeny na výkonnost zaměstnanců.

zdroj fotografie: coworker.com
Výsledky těchto experimentů ukazují, že pracovníci dokážou pracovat jen 4 nebo 5 hodin denně. Poté, co jejich práce dosáhne vrcholu, mají tendenci se zastavit. Od daného momentu vlastně začínají trpět. Podle K. Anderse Ericssona, odborníka na psychologii práce, budou-li firmy tlačit na své zaměstnance, aby pracovali i po pracovní době, nebudou se dostatečně soustředit. Jejich výkon bude klesat a mohou si vytvořit i špatné pracovní návyky.

Nejhorší na tom je, že tyto nesprávné návyky se projeví hned, když jsou obvykle nejproduktivnější. Ve Francii, Nizozemsku ale i Švédsku je 4 denní pracovní týden již realitou. Nezdá se přitom, že by zaměstnanci ani zaměstnavatelé byli nějak výrazně nespokojeni. Obecně jsou naopak lidé žijící v těchto zemích považováni za jedny z nejšťastnějších a podávají dobrý pracovní výkon. Ve srovnání s námi přitom činí méně a vydělají podstatně více.

zdroj fotografie: shutterstock.com

Do klubu 3 denního víkendu se chce nejnověji přidat i Česká republika.

S postupnou digitalizací a robotizací se natolik zvýšila produktivita výroby, že umožnila postupný přechod na 4 denní pracovní týden,“ uvádí dokument Vize 2030, který představil Miroslav Kalousek.

Tato vize však má své podmínky, aby mohla být úspěšně provedena, jako například zlepšení současné produktivity práce. Nicméně s ohledem na stále častější nahrazování zaměstnanců stroji se zde rýsuje prostor pro to, aby se o změně začalo v horizontu zhruba 13 let mluvit.

zdroj fotografie: mywanderyear.com

Je však zavedení zkráceného pracovního týdne reálné? Pokud bychom se na to podívali z hlediska zaměření naší ekonomiky, která výrazně těží z průmyslové výroby, tak by se zdálo, že možná i ano. Technologie jdou dopředu a automatizace je citelná v různých sférách. Na druhé straně je pak samotná motivace zaměstnavatelů pustit se do něčeho takového. Risk by mohlo v tomto případě znamenat zisk, ale kolik firem má reálně odvahu se do toho pustit? Jisté asi je, že příštích deset let se nemusíme obávat žádných změn a do práce budeme chodit obvyklých 5 dnů.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]