0

sdílení

Displej, který se bude dát nosit jako oblečení

Michal Ondro / 5. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Vědci z výzkumného týmu jihokorejské univerzity KAIST ohlásili nevídaný počin. Společnost Kolon Glotech dokázala vyrobit OLED displej tak flexibilní, že se si ho budeš moci obléci na sebe. Nevěříš?

 

S flexibilními obrazovkami jsme se již v minulosti setkali, to je pravda. Disponují jimi dokonce i některé z dnešních smartphonů. Nejznámějšími výrobci takových displejů jsou společnosti Samsung a LG. Vypadají dobře, telefon je stylový, ale i přesto mají jeden velký nedostatek. Jejich odolnost při mechanickém namáhání způsobeném ohýbáním není nejlepší. Nastaly však nové časy.

Další věcí, se kterou se korejští vědci museli poprat, bylo roztahování a změna velikosti displejů při působení tepla. No i tento problém konvenčních flexibilních displejů se vědcům z KAIST a Kolon Glotech podařilo vyřešit.

lg-display-flexible-oled-980x420zdroj: oled-display.net

Nejprve krátké shrnutí poznatků o OLED displejích, které dnes máme. OLED, tedy organická světlo emitující dioda, je elektroluminiscenční dioda, v níž jsou na vyzařování světla z elektroluminiscenčních vrstvy použity organické látky. Rozlišujeme dva základní typy OLED. První používá malé molekuly a druhý polymery.

Displej z OLED nepotřebuje pro svůj provoz podsvícení. Na základě tohoto konstrukčního rozdílu, který ho odlišuje od Led displeje, který podsvícení potřebuje, je obraz z OLED displeje podstatně kontrastnější a živější, dokáže zobrazit hlubokou černou, a zejména je podstatně tenčí a lehčí.

OLED displeje jsou bezpochyby displeji budoucnosti. To si uvědomovali i vědci při výrobě textilních OLED displejů, které jsou mnohem flexibilnější než plast a vyznačují se i velkou spolehlivostí. Své uplatnění by si měly najít zejména při výrobě zařízení, která bude možné nejen nosit, ale budou i pohodlná.

Životnost takového displeje by měla být přibližně 3500 hodin nečinnosti a 1000 hodin aktivního používání, což není mnoho. Technologie je však stále pouze „v plenkách“. Bude proto ještě trvat pár let, než dosáhnou životnost moderních OLED TV panelů, což je mezi 60 a 70 tisíc hodinami.

Zdroj: androidauthority.com, zdroj titulní fotografie: oled-display.net
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]