0

sdílení

Díky českému přípravku se rakovinné buňky zničí samy

Linda Cebrová / 25. ledna 2017 / Z Česka

zdroj: wellcomeimageawards.org/wisegeek.com

Naděje na léčbu rakoviny prsu přichází přímo z Prahy.

 

Po čtyřech letech vyvinuli čeští vědci z centra BIOCEV látku, která dokáže zcela zneškodnit nádorové buňky u jedné z nejagresivnějších forem rakoviny prsu. Přípravek prošel laboratorními a preklinickými testy a letos se plánuje zahájení klinických testů na lidském organismu.

Proti nádorům prsou se běžně používá lék s názvem Tamoxifen, který ale působí jen na některé druhy těchto nádorů. Zákeřnější typy rakoviny prsu jsou schopny mu odolat. Přípravek Mito­Tam, který představuje modifikaci staršího přípravku Tamoxifen, dokáže přinutit rakovinné buňky, aby se samy zničily.

zdroj fotografie: moyoway.com

Funguje takovým způsobem, že v mitochondriích vyvolává tvorbu tzv. reaktivních kyslíkových radikálů, což jsou sloučeniny, které poškozují buněčné proteiny a mění jejich funkci. V buňce vyvolávají stav, který buňka vyhodnotí jako neslučitelný s jejím dalším fungováním (tzv. apoptóza) a spustí programovanou buněčnou smrt. Zjednodušeně se dá říci, že je jedná o sebevraždu buňky,“  uvedla Kateřina Rohlenová z Biotechnologického ústavu AV ČR.

Oproti látce Tamoxifen je Mito­Tam účinný i na agresivní typ rakoviny HER2. Mito­Tam během testování vykázal proti tomuto typu největší účinky ze všech testovaných linií.

zdroj fotografie: centroprojekt.cz

Existuje zde reálná šance, že by mohla být účinná i na tzv. trojitě negativní rakovinu prsou, která je obecně velmi agresivní.“

Testovat se má začít zhruba do půl roku a v první fázi se bude ověřovat, zda lék není toxický pro lidksý organismus. „To je jeden z nejdůležitějších bodů, který nemusí dobře dopadnout. Ta šance je stále relativně malá. Samozřejmě je to ale nesmírný úspěch, že jsme se dostali takto daleko, „  dodala Rohlenová.

zdroj fotgrafie: cannabisclinicians.org

Druhá fáze již počítá s účastí několika desítek pacientů, kde se bude více podrobně testovat samotný účinek látky. Následovat budou ještě další fáze s větším počtem účastníků a mezinárodním přesahem. Celý proces může trvat několik let, ale zatím jsou všichni optimisticky nalazeni. Tým vědců tvrdí, že je teoreticky možné, že tato mimořádně účinná látka by se dala použít i na další typy rakoviny.

zdroj: novinky.cz  
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]