Denis Anděl: Prostřednictvím Eduma.cz můžeme ušetřit čas doučujícím, studentům i rodičům dětí.

Zuzana Kotuliaková / 11. dubna 2017 / Rozhovory

zdroj: arcív Eduma.cz

Nikdy nebylo jednodušší naučit se nové věci tak, jako v dnešním světě internetu. Je super, že i učení se přizpůsobilo technologickému pokroku. Na trhu stále přibývají nové a nové možnosti, jak získat nové znalosti. Trošku vidím problém v tom, že při tolika možnostech je těžké najít to, co se vyplatí a co ne. Abychom ti to trošku usnadnili, Startitup vyzpovídal nový portál Eduma.cz, který si zamiluješ.

Ahoj Denisi, spoluzaložil jsi inovativní stránku na vzdělávání Eduma.cz. Jak tento nápad vznikl?

Ahoj, pamatuji si, že z matematiky jsem na střední sotva prolezl v prvním i druhém ročníku. Od třetího ročníku jsem začal chodit na doučování k báječné paní, která mi vždy vysvětlila princip a já si uvědomil, že možná nebudu úplně hloupý. No a od té doby to bylo s matikou lepší. Kolik dětí třeba trápí stejná věc, a jednoduše jim běžná výuka nestačí. Hodně přitom záleží na tom, na jakého učitele narazí. My nepřinášíme nic nového, doučovalo se vždy a všude. My jen přinášíme pohodlné a efektivní řešení, jak získat učitele na cokoliv s možností výběru jak doučujícího, tak předmětu. Za uspěchanou dobu platíme tu nejvyšší cenu – čas. Prostřednictvím Eduma.cz můžeme čas ušetřit jak doučujícím, tak studentům, potažmo rodičům dětí.

foto: archív Eduma.cz

Založit byznys není jednoduché a je to spojeno s mnohými překážkami. Co pro tebe bylo nejtěžší, když jsi začal podnikat?

Přijmout nejistotu. Vystoupit z komfortní zóny jistoty – být zaměstnancem = pravidelný příjem – to jsem musel dát všanc. Hypotéku člověk musí platit každý měsíc, no a při podnikání se může stát, že na začátku ten pravidelný příjem být nemusí.

 

Je jasné, že když si člověk zaplatí za kurz, očekává i jistou kvalitu. Jak zajistit, aby učitelé a lektoři byli „na úrovni“?

V první řadě asi vysvětlím, že náš záměr bylo vytvořit virtuální učebnu. Nástroj, který bude sloužit k tomu, aby prostřednictvím naší platformy mohl kdokoliv, kdo doučuje doučovat a student se tak mohl učit. Nechceme přímo regulovat trh učitelů, kteří chtějí pomocí Eduma.cz doučovat. Můžete mít dva učitele na matematiku, kdy každý má jinou úroveň, ale jeden chce za hodinu 250 Kč a druhý 400 Kč. Je na studentovi, co si vybere. Myslím, že to funguje stejně jako u jakékoliv jiné služby. Jdete ke kadeřníkovi a nevíte předem, zda budete spokojen s jeho prací. Pokud ano, rádi se k němu vrátíte. Pokud ne, vyzkoušíte jiného. To samé vždy platilo i v běžném doučování. Student si sehnal na inzerát doučování na matematiku, domluvil si hodinu, ale předem nevěděl, zda mu učitel bude přístupem vyhovovat.

Přirozeně máme od učitelů jistá očekávání, která máme definovaná v etickém kodexu. Ten je nedílnou součástí VOP. Také na Eduma.cz funguje hodnocení učitelů přímo od studentů, kteří vyzkoušeli jejich hodinu. Zároveň zde existuje možnost kontrolovat průběh hodiny ze záznamu v případě, že by došlo k nějaké stížnosti nebo podobně.

  

Pokud bych se chtěla stát učitelem nebo lektorem na Eduma.cz, co všechno bych pro to musela udělat? Máte nějaké speciální výběrové řízení?

Pokud bys chtěla doučovat, je nutné předně souhlasit s VOP a etickým kodexem, což se vlastně děje už během registračního procesu. Tím vzniká právní vztah, od kterého se odvíjí povinnosti a práva pro všechny zainteresované. Součástí je i kontrola CV a většinou před schválením profilu probíhá i telefonát s daným jedincem. Přirozeně, pokud by někdo chtěl doučovat například angličtinu, ale už z životopisu vyplývá, že jeho úroveň je na úrovni začátečníka, pak jeho registraci neschválíme.

foto: Archív Eduma.cz

Když si vyberu hodinu, na kterou chci jít, v rozvrhu si zjistím čas výuky. Jak se však dozvím, co se na hodině bude vyučovat a kolik lidí tam kromě mě bude?

Spíš to funguje tak, že víš, že potřebuješ doučit například fyziku ze střední školy. Ve vyhledávání na Eduma.cz si tedy vybereš daný předmět a ukáží se Ti učitelé, kteří předmět učí. Buď bude některý z nich online a můžeš se hned připojit do hodiny, anebo bude offline. V tom případě si zarezervuješ hodinu v čase, který Ti bude vyhovovat. Potom se učitel věnuje jenom Tobě a tomu, co se potřebuješ doučit.

Přirozeně, plánujeme v brzké době udělat i hromadné hodiny pro více studentů, kdy naopak učitel vypíše látku na daný termín, na který se budou moct přihlásit až 4 studenti. Tím to pro ně bude cenově výhodnější, ale za cenu méně individuálního přístupu. Z tohoto důvodu nechceme překročit více než 4 studenty v jedné hodině. Doučování by už nebylo efektivní.

 

Máte opravdu široké portfolio kurzů. O jaké je největší zájem?

Ano máme, ale ne na všechno v tuto chvíli máme doučující. Pracujeme na tom, což je otázka marketingu a jeho zaměření. Určitě chceme docílit toho, abychom měli alespoň dva učitele od každého předmětu. O některé předměty bude zájem větší, o jiné menší.

Foto: Eduma.cz

Plánujete rozšíření o kurzy mimo školu? Tj. volnočasové aktivity – krasopis, vázání květin…?

Určitě máme v plánu platformu využívat v mnoha směrech..

 

Na trhu je poměrně velká konkurence, proč bych si měla vybrat právě vás? V čem jsou kurzy na Eduma.cz jedinečné?

Zde bych asi uvedl na pravou míru, že termín kurz není úplně vhodně zvolené slovo a může být matoucí. To asi také evokuje dojem, že je zde veliká konkurence. Ano, jsou tu subjekty, které poskytují kurzy. My zprostředkováváme real time doučování. Žádné nahrané kurzy nebo něco podobného. V tomto směru je Eduma.cz unikátní v ČR a nemá přímého konkurenta.

 

Líbí se mi, že chcete inovativně vzdělávat lidi. Jaké plány máte s projektem do budoucna?

Plány máme velké. :) Portál, který jsme pro tyto účely vyvinuli, určitě chceme využít i jinými směry než jen pro doučování.

 

Co pro tebe znamená Eduma.cz? Je to tvá práce na plný úvazek, nebo hobby?

Částečně je to splněný sen, částečně hobby, částečně práce. Věnuji se vícero projektům a zatím umíme aktivity potřebné pro chod Eduma.cz diversifikovat mezi náš zakladatelský tým. Nejsem na to sám, a za to jsem vděčný.

foto: archív Eduma.cz

Hodně lidí chce podnikat, ale nemají na to kuráž. Ty jsi ji měl! Co bys chtěl vzkázat lidem, kteří se k tomuto kroku nedokáží odhodlat? :)

No radit by uměl každý..) Určitě nemít strach. Nejít do toho poslepu, ale zvážit přijatelná rizika, vyhodnotit možnost ztráty a jaký by to mělo dopad. Jak už jsem jednou řekl – na začátku jsme neměli nic, jen myšlenku, a po roce vývoje máme radost z toho, že Eduma.cz běží. Čas ukáže, jak úspěšné to bude, ale už nikdo nám nevezme to, že jsme to dotáhli do konce a zrealizovali.

 

Poslední otázka na závěr, který kurz je tvůj oblíbený?

Takový, u kterého bych nemusel moc přemýšlet.

 

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]