0

sdílení

DeepMind – umělá inteligence jaká zde dosud nebyla

/ 24. října 2016 / Zajímavosti

Společnost Alphabet nedávané oznámila, že její systém umělé inteligence (UI) se již dokáže učit úplně sám, bez zásahu člověka.

 

Firma patřící mezi špičku v oblasti nejmodernější vědy a techniky (mimo jiné mateřská firma Googlu), zaznamenává další výrazný posun ve vývoji UI. Projekt DeepMind už před časem vzbudil pozornost jiným úspěchem, jehož dosažení se odhadovalo za více než deset let.

Tímto úspěchem bylo velmi přesvědčivé vítězství nad světovým velmistrem ve hře Go. Jde o deskovou hru příbuznou šachu, avšak s mnohem větším množstvím kombinací a tedy i výrazně vyšší náročností. Nejen že úspěch umělé inteligence přišel mnohem dříve než celý vědecký svět odhadoval, sérii pěti partií se jí podařilo ukončit s výbornou bilancí 4 – 1.

Sofistikovanost této UI se nyní opět posouvá na nové úrovně. Jde o nejnovější hybridní systém DeepMind, takzvaný diferenciální neurální počítač (nebo DNC – z originálu Differential Neural Computer), který využívá již existující úložné kapacity dat, jako u běžných počítačů. Ty spojuje s pokročilou UI a její neurální sítí schopnou data rychle analyzovat.

Zdroj foto: DeepMind.com

Výzkumníci z DeepMind, Alexander Graves a Greg Wayne, uviděli, že tento model UI se dokáže učit na předchozích příkladech, tedy podobně jako neurální síť v lidském mozku. Dokáže si ale také ukládat komplexní data, tak jako počítače. Lidský mozek využívá velké množství propojení ve své neurální síti pro nalezení nejrychlejšího řešení problému a pro poskytnutí požadovaného výstupu. Podobně nyní funguje i zmiňovaná UI. Postupem času používá všechna získaná data pro co nejefektivnější dosažení správných odpovědí. Nemusí již tedy mechanicky vypočítat a vybírat ze všech potenciálních výstupů a řešení, DeepMind si dokáže ty správné derivovat na základě předešlých zkušeností.

Tým výzkumníků uvedl dva příklady pro lepší pochopení procesu:

  1. Po zadání informací o vzájemných vztazích v rámci rodokmenu si UI sama zjistila další příbuzenské vztahy jednotlivců, zároveň si však optimalizovala vlastní paměť, aby v budoucnu mohla tyto informace rychleji najít a pracovat s nimi při hledání řešení dalších potenciálních úloh.
  2. UI byly poskytnuty základní informace o řešení systému veřejné dopravy v londýnském metru. DeepMind se okamžitě začal učit všechny ostatní trasy a jejich různé propojení v rámci celého složitého systému.

Existují různé vyhlídky, kam lidstvo takový pokrok přivede. Od těch totálně pesimistických, jako např. Sky-Net nebo zlověstná Shodan, až po utopistické, které lze vidět ve filmu Ona nebo u poručíka Data ze seriálu Star Trek. Věřme tedy, že na projektu DeepMind nepracují žádní šílení vědci posedlí stvořením stroje na ovládnutí světa. Ať už jsou okolnosti jakékoliv, jedna věc zůstává jistá, vývoj v oblasti UI určitě nestagnuje.

Zdroj: thenextweb.com , zdroj titulní foto: thenextweb.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]