Data ze 14 milionů vědeckých prací jsou konečně dostupná online a zdarma

Rudolf Nečas / 13. dubna 2017 / Tech a inovace

Větší dostupnost může pomoci lepšímu rozvoji výzkumu.

Iniciativa za otevřené citace (I4OC) začátkem dubna oznámila, že referenční seznamy vědeckých prací budou nyní dostupné pro každého. Jak vysvětlují na své stránce, „citace jsou odkazy, které spojují dohromady naše vědecké a kulturní znalosti. Jsou to základní údaje, které poskytují původ a vysvětlení pro fakta. Umožňují nám přisuzovat a uvést zásluhu odborným příspěvkům, a umožňují vyhodnocení výzkumu a jeho důsledků. Stručně řečeno, citace jsou nejdůležitějším nástrojem pro objevování, šíření a vyhodnocení všech vědeckých poznatků.

foto: pexels.com

Iniciativa, kterou odstartovala Wikimedia Foundation spolu s pěti partnery, včetně Public Library of Science a volně dostupného magazínu Elif, právě spolupracuje s 29 vydavateli časopisů, kteří povolí přístup ke 14 milionům vědeckých prací. „Poprvé v historii se citační data od největších vydavatelů, která tvoří samotné základy vědeckých poznatků, stanou dostupnými pro veřejnost bez omezení autorských práv jakéhokoli druhu,“ řekl Dario Taraborelli, vedoucí výzkumu ve Wikimedia Foundation pro Nature.

Vědečtí vydavatelé vkládají citační údaje na CrossRef, neziskovou organizaci, která vznikla v roce 2000. Před I4OC byly spolehlivé záznamy o citačních datech přístupné pouze přes Web of Science a Scopus za poplatek. Zdarma bylo dostupné jen jedno procento z údajů. Díky snaze I4OC toto číslo vyskočilo na 40 %, s cílem brzy dosáhnout 100% pokrytí. Několik vydavatelů a organizací poskytujících bezplatná data se přidává k I4OC pro dosažení tohoto cíle.

foto: pexels.com

Spuštění I4OC umožní vydavatelům, investorům, a výzkumníkům zdarma sledovat vliv svých vědeckých prací. Také jim umožní identifikovat a opravit chyby ve veřejně přístupných citačních záznamech a poskytne příležitosti pro rozvoj nápadů a výzkumu. Doufají, že co nejvíce nakladatelství otevře přístup k vědeckým pracím a časopisům, aby mohli vybudovat databázi s přístupem pro uživatele.

zdroj: futurism.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]