Dan Tržil: Podcasty v České republice jsou stále neznámým ale zajímavým formátem

/ 15. dubna 2017 / Rozhovory

zdroj: Zdroj: Dan Tržil

Posloucháš podcasty? Ještě jsi o nich neslyšel, pak si přečti rozhovor s digitálním nomádem Danem Tržilem, který se ve volném čase věnuje těm svým. Autor podcastů Proti proudu se nám svěřil, které epizody jsou nejúspěšnější a proč vůbec s tímto audio formátem si začal pohrávat.

Dane, na svém webu o sobě říkáš, že píšeš o digitálním nomádství, marketingu, podnikání a cestě k úspěchu. Propojují se tato témata i ve tvém životě?

Samozřejmě, že se to všechno úzce propojuje. O všechny tyto oblasti se zajímám a na mém blogu naleznete hlavně moje názory. Neschovávám se pod žádný brand, jsou to články ze života.

 

Jako digitální nomád hodně cestuješ. Objevuješ postupně nová místa, nebo jezdíš pravidelně trávit českou zimu do teplejších krajin?

Snažím se to kombinovat. Samozřejmě rád jezdím na nová místa, ale obvykle alespoň z doslechu o nich něco vím dopředu. Na několika posledních cestách jsem potřeboval pracovat kolem 8 hodin denně, takže jsem si vybíral oblasti, které znám a vím, že zázemí mi umožní nerušenou práci.

 

Životní styl nomádů ale není jen o práci “od moře”, jak sám na svém blogu přiznáváš. Prozraď našim čtenářům i některé negativní stránky tohoto fenoménu 21. století.

Přiznejme si, že neustálé přesouvání není pro každého. Člověk musí cestovat dost na lehko, tedy je nutné se obejít bez některých věcí a vzdát se tak určitého pohodlí, na které jsme zvyklí doma. Neustále řešíte, kde budete v nejbližších dnech spát, pracovat a co jíst. No a samotnou kapitolou jsou vztahy. Když člověk pořád mění lokalitu, je mnohem těžší si udržet přátelství z domova. A zároveň nově navázaná kamarádství jsou obvykle krátkodobějšího charakteru. Většinou na cestě, než stačíte někoho doopravdy poznat, tak buď oni nebo vy se zase přesouváte jinam.

Foto: archív Dana Tržila

 

Přesto bys asi už do “běžného zaměstnání” nešel, že? Na jakých projektech pracuješ aktuálně?

Nikdy něříkej nikdy. Asi bych to zvládnul, i když určitou míru flexibility bych asi potřeboval. Na druhou stranu v dnešní době celá řada firem umožňuje svým zaměstnancům si brát například home office. Já už jsem si svoje procestoval a necítím potřebu neustále někam lítat. Pro mě nomádtsví bylo vždy o svobodě, potkat lidi z různých koutů světa, mít možnost se učit španělsky v Guatemale nebo surfovat na Srí Lance.

 

Momentálně se věnuji online marketingu. Pomáhám firmám růst a získávat více zákazníků pomocí Internetu, a pak se z toho přísunu nových zákazníků “nezbláznit”. Nastavit firemní procesy tak, aby ten růst zvládla. Mojí hobby vášní jsou vlastní podcast Proti Proudu, kde si povídám se zajímavými osobnostmi z ČR. Snažím se zjistit, jak se dostali k tomu, co dělají, jak jdou za úspěchem, apod.

 

Jak jsi sám zmínil, tvým velkým koníčkem jsou podcasty, které sdílíš na stránce Proti Proudu. Jak ses vůbec do světa podcastů dostal? Co tě na nich zaujalo?

Podcasty hrají klíčovou roli v mém vzdělávání posledních asi 5 let. Úpřímně si myslím, že díky nim jsem tam, kde se momentálně kariérně nacházím. Mě prostě audio forma moc baví. Jsem trochu blázen v tom, že nerad zbytečně ztrácím čas, takže jsem při cestování v mhd, sportování nebo vaření začal poslouchat podcasty. Vždy mě u toho začne napadat spousta myšlenek. A v České republice mi chyběl nějaký kvalitní český typ podcastu, tak jsem se ho rozhodl sám založit.

 

V České republice není o podcastech zatím příliš slyšet. Čím si to vysvětluješ? Vždyť každý dnes dává spíše přednost poslechu před čtením.

Je to dost novinka a mnoho lidí ani netuší, jak je vůbec poslouchat. V iPhonech je sice předinstalovaná aplikace Podcasts, ale ten zase tolik lidí u nás nemá. Taky se domnívám, že ani lidi často netuší, jak si podcast jednoduše pustit v autě nebo v mhd.

Další nepochopení podle mě skví v tom, že hodně lidí si pravděpodobně myslí, že při podcastu je potřeba se soustředit. A tedy si pro poslech najít čas. Já naopak tvrdím, že podcasty by se měly poslouchat zároveň s nějakou činnosti – sport, vaření, procházka.

Také si myslím, že stále je mezi námi převažující skupina, která si raději něco přečte, než poslechne.

Foto: archív Dana Tržila

 

Máš pro nás tipy na jine zajímavé podcasty?

Zde hodně záleží na tom, co člověka baví. Podcastů ve světě je ohromné množství. Jedinec by se určitě neměl do žádného nutit, jako ostatně s každou aktivitou. Často jsou také velké rozdíly mezi jednotlivými epizodami, ze kterých se podcasty sestávají. Máte to jako s díly seriálu, jeden je povedený a druhý díl vás nebude vůbec bavit.

 

Nicméně, pokud vás jako mě baví dějepis, určitě zkuste podcast Dan Carlin’s Hardcore History. Pro online podnikání je výborný Smart Passive Income. Mé oblíbené rozhovory má The Tim Ferriss Show.

Z českých je pak fajn Travel Bible, některé epizody Mladého Podnikatele a samozřejmě největší pecka Proti Proudu. :)

 

V poslední 17. epizodě jsi měl rozhovor se známým žurnalistou a stopařem Tomášem Poláčkem. Jak se ti daří oslovovat známé české osobnosti? Reagují pozitivně na nabídku?

Tak dost se to odvíjí od toho, jak moc a často jsou tyto osobnosti oslovovány. Většina lidí je nakloněna k tomu si popovídat. Já se jim pak snažím dát možnost říci i to, na co třeba v běžných rozhovorech pro média nedostali prostor. Nicméně, u známějších lidí je největší překážkou k nim nabídku na rozhovor vůbec dostat.

 

Která epizoda se zatím setkala s největším úspěchem? Proč myslíš, že je nejposlouchanější?

Nejposlouchanější v tuto chvíli je rozhovor s Jardou Homolkou. Jarda je kouč a lektor tak trochu ze staré školy, jak bych v dobrém smyslu slova řekl. Osobně si myslím, že je z toho rozhovoru cítit, že Jarda nemá své rady vyčtené z knížek a motivačních videí. Ale má je prostě odžité. Taky se nebojí nazývat věci pravými jmény a stejně jako já nevěří na rychlé návodu, jak se stát šťastným. Ale radí spíše, jak se dát do latě a dlouhodobě pracovat na svých cílech.

 

Ty si vybíráš osoby z různých oblastí zájmu. Podařilo se ti zatím vysledovat, jaká témata tzv. táhnou mezi lidmi?

Poslední dobou táhnou témata, která se týkají práce na internetu a online podnikání. Mám pocit, že dnešní lidé jsou otrávení z práce, která je nebaví a nenaplňuje. Snaží se tak najít cestu, jak získat více volnosti. Na tom se samozřejmě přiživuje mnoho motivátorů a dalších “příživníků” – lidí, kteří se na tom snaží vydělat. Já se proto snažím vybírat lidi, kteří jsou v něčem unikátní a mohou předat nějakou hlubší myšlenku nebo jejich osobní inspirativní životní příběh.

Foto: archív Dana Tržila

 

Prozradíš našim čtenářům, na koho dalšího se v letošním roce mohou ve tvých podcastech těšit? Je možné, aby ti sami čtenáři dali tipy na osoby nebo i otázky, které by je zajímali?

Snažím se dát posluchačům možnost částečně rozhodovat o obsahu podcastů, takže návrhy na hosty i s otázkami uvítám. Nejlepší cestou je se mi ozvat po e-mailu nebo na Facebookové stránce Proti Proudu.

 

A na koho se můžete těšit? Například na Petra Ludwiga nebo kuchařku Kamilu Rundusovou. A kdo ví, třeba dorazí i polobůh Jarda Jágr.

 

Dane, jménem celé redakce startitup.cz ti děkuji za rozhovor a těším se na další vydaný podcast.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]