0

sdílení

Další bod pro Japonsko. Vlakové nádraží postavili tak, aby co nejméně omezilo 700 let starý strom

/ 22. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: ikkei.com

Na světě se neustále něco buduje. Bohužel, obvykle je tomu tak na úkor přírody, která se v tomto směru rozhodně neumí bránit. Japonci jsou však známí tím, že rádi dělají věci trochu odlišně. Proto i tato vlaková stanice byla navržena tak, aby omezila strom co nejméně. Architekt by u nás s takovým návrhem zřejmě neprorazil.

 

V severovýchodní části Ósaky, zvané Neyagawa, vlaky projíždějí stanicí jménem Kayashima. O vlacích v Japonsku se dá říct hodně – jejich dochvilnost, spolehlivost, úroveň a rychlost ohromí nejednoho nezvyklého člověka. Kayashima Station dostala své jméno podle Big Kusu Tree of Kayashima. Je to strom, který je starší než první záznamy z této oblasti. První dokument, který se zmiňuje o tomto starci, je 700 let starý.

Foto: @ Mullboyne / Twitter
Foto: Ryusuke Shigeta
První vlakové nádraží zde bylo otevřeno v roce 1910 a strom stál blízko něj. Poskytoval cestujícím přístřeší a ochranu během slunečních, ale i deštivých dnů. Dalších 60 let byl strom svědkem tisíců cestujících. Jak se však populace rozrůstala, bylo nutné rozšiřovat tratě. V roce 1972 přišla železniční společnost s plánem, ve kterém strom neměl místo. Měl být poražen.
Foto: amazon.co.jp

Proč se tak nestalo je stále trošku záhadou. Říká se, že lidé začali na stromě vídat zvláštního bílého hada. Jiní zase viděli stoupat kouř z jeho koruny. Když se jeden pracovník odvážil odříznout z něj větvičku, prý ho na několik dní zasáhla vysoká horečka.

Při pokusech zbavit se stromu prý přišli o život dva lidé. Nakonec se společnost rozhodla přijmout návrh architekta na stanici, která strom zachová. Vznikla tak jedinečná stanice v souladu s přírodou, která  dodává japonské vlakové dopravě další korunku.

 

zdroj: vedelisteze.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]