0

sdílení

Czechitas: IT pro holky, holky pro IT

/ 3. února 2017 / Business

zdroj: FB Czechitas

Odhadneš, co mají společného čísla 7, 11, 3 se světem IT? Poslední studie Českého statistického úřadu (rok 2016) ukazuje smutný trend v České republice, kdy u nás neustále klesá počet žen pracujících na IT pozicích. V rámci Evropy se tak dostáváme se 7 % žen v IT na předposlední místo pouze před Slovinsko, která má pouhých 3,6 % žen na obdobných pozicích. Problém rozhodně není v poptávce a zájmu ze stran zaměstnavatelů. Naopak, zaměstnavatelé by uvítali smíšené kolektivy a některé z vlastností a jiného pohledů něžnějšího pohlaví na “počítačovou” problematiku. “Ženy si v IT technologií vedle mužů málo věří. Přitom naprosto zbytečně, ” není jen všeobecně rozšířený názor společnosti, ale myslí si ho i tým Czechitas.

Na vysokých školách a univerzitách v České republice je podíl žen ustálen přibližně na čísle 11 %, což se dlouhodobě nezlepšuje. Navíc většina studentek po absolvování končí na pozicích, která nejsou přímo klasifikována jako ICT. Samotnému programování a developerství se věnuje jen necelých 3 % z nich. Je načase inspirovat holky a ženy pro svět IT, což je jedním z cílů a poslání Czechitas.

Z nenápadného workshopu se zrodil celorepublikový projekt

Takto stručně jednou větou lze charakterizovat začátky Czechitas v roce 2013. V červnu onoho roku dívky spolu ve spolupráci s TechSquat a SwingWings  uspořádaly první workshop Rails Girls, který seznamoval zájemkyně s programovacím jazykem Ruby on Rails.

czechitas1Zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová na vánočním večírku, foto: archív Czechitas

Pro zajímavost uveďme, že TechSquat by se dal považovat za projekt podobný coworkingu, kdy spolu studenti, startupisti a další zájemci nejenom sdílí pracovní prostory, ale i bydlí. “Vstát a vidět, že ostatní už pracují vám prokrastinovat nedovolí, ” by vám řekl nejeden “techsquatista”. Svého času zde pracoval a žil Ondřej Veselý, o jehož startupu FlowerChecker jsme tě informovali v dřívějším článku.

Díky kladným ohlasům se skupina kolem Dity Přikrylové, která může být právem označována za iniciátorku myšlenky: “IT pro holky, holky pro IT.”, rozhodla jít ještě dál. Svorně říkají, že by všem nadšenkyním rády ukázaly nástroje a především možnosti, jak realizovat jejich IT nápady. Překročit tak vžitou bariéru a strach, že dívky a ženy nemají takovou IT kapacitu a schopnosti jako silnější pohlaví.

Veškerý projekt je na základě chuti a nadšení

Organizací workshopů na různá témata od programování v aktuálně trendových jazycích, webové i desktopové appky, po grafický návrh vizitek, loga či rovnou vlastní webové stránky zdaleka výčet aktivit nekončí. Přednášející tě zasvětí i do světa digitálního marketingu a datové analytiky. Další dobrovolníci se zase věnují propagaci Czechitas akcí a samotnému mentoringu.

czechitas3Nadšení a zapálení, tak vypadají workshopy, foto: archív Czechitas

S postupem času se tým stále rozrůstá. Dávno už neplatí, že kolem Dity Přikrylové jsou jenom dívky. Aktuálně Czechitas čítá tým 8 lidí na plný úvazek a celou databázi externistů či dlouhodobých lektorů. Ti jsou za svou tutoringovou práci adekvátně odměňováni.

Chceš znát víc? Tak zde je malá ochutnávka z jejich přednášek v roce 2017:

  • 8. ledna v Brně – Tvořím web!: HTMLS/CSS
  • 14. ledna v Brně – Programuju!: Úvod do programování

Více nalezneš v kalendáři akcí přímo na stránkách Czechitas.

Nejsou to ale jenom přednášky a workshopy s IT tematikou. Nadšenci kolem Dity ve spolupráci s předními firmami u nás, jmenujme například Honeywell, Konica Minolta, Siemens, uspořádali v loňském roce 2016 Letní Školu IT v Brně a Praze.

Novinkou letošního roku 2017  je pak spuštění Digitální akademie. Jedná se o první intenzivní tříměsíční kurz, který je zaměřený na datovou analytiku pro děvčata. Jde o koncept kompletní rekvalifikace, který podpořil i samotný Google.org.

Osamostatnit se a vydělat si na sebe

Tak bychom nazvali další cestu, na kterou se odvážné dívky vydali v roce 2015. Tedy přibližně po roce a půl od prvního úspěšného projektu Rails Girls. Co si konkrétně pod tím představit?

czechitas2„Píšeme příběhy…“, foto: archív Czechitas

Za nějakou dobu práce s dívkami a firmami Czechitas zjistily, co na trhu žen v IT chybí, jaká je poptávka a nabídka pracovních pozic. Snahou je propojovat děvčata s IT partnery v rámci celoročního strategického partnerství. Hledat možná pracovní uplatnění a pozice pro dívky se zájmem o svět počítačů.

Posun nastal i místní. Přednášky už nejsou lokálně omezeny pouze na Českou republiku. Úspěšně byla navázána spolupráce s firmou Kebola v Londýně, ze které vzešla DataGirls. Obdobu Data Girls navázali Czechitas s Konicou Minoltou v německém Berlíně.

Padla i věková a cílová kategorie. Czechitas už nelektoruje pouze mládež a dospělé. V rámci běžícího projektu Akademie programování se do popředí zájmu dostávají i menší děti, naše budoucnost IT světa. Rovněž čeští horníci měli možnost okusit svět počítačů v rámci projektu skupiny LMC.

czechitas4Jedna společná z DataGirls v Mnichově, foto: archív Czechitas

Jaké další cíle si Dita, Mirka, Monika, Bára, Eva, Pavla, Zuzka, Zuzka, Zuzka, Lenka, Lucka, Mirka, Hanka, Pája, Maky a Janka kladou? Rozšiřovat a podporovat nadále spolupráci s Konicou Minoltou a Impact Huby je věc samozřejmá, ale ambice jsou díky elánu s nadšením přirozeně širší:

  • dostat se do stovek škol po celé republice už s dva roky běžícím projektem Akademie programování ve spolupráci s firmou Microsoft
  • připravit novinku Digitální akademie v Brně a Ostravě
  • navázání další spolupráce s cizinou – projekt Go Global Germany
  • vytvořit komunitu lektorů, studentek se zájmem o vzdělání a práci v IT světě
Zdroje: http://www.czechitas.czhttps://www.czso.cze
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]