0

sdílení

Čtyři studenti dokázali za 36 hodin vyřešit problém Facebooku s falešnými novinkami

Rudolf Nečas / 3. prosince 2016 / Zajímavosti

Jejich algoritmus dokáže odhalit, zda je zpráva falešná nebo ne.

 

Falešné novinky jsou stálým problémem Facebooku. Šíří hlavně v období, kdy se děje něco velkého, například v období nedávných amerických voleb kolovalo velké množství různých falešných zpráv. Všichni tento problém známe a konečné řešení stále není na světě.

facebookfoto: digitaltrends.com

Sociální síť od prezidentských voleb čelila kritice za její roli v šíření falešných a zavádějících příběhů, které jsou k nerozeznání od skutečných zpráv. Protože algoritmus Facebooku je navržen tak, aby zjistil, co chtějí jednotliví uživatelé vidět, lidé často vidí jen to, co potvrzuje jejich stávající přesvědčení bez ohledu na to, zda jsou sdílené informace pravdivé.

Na hackathonu, který se konal tento měsíc na Princetonské univerzitě, se studenti rozhodli vyřešit problém falešných zpráv na Facebooku. A měli na to jen den a půl. Vítězný tým dal dohromady algoritmus, který byl schopen rozlišovat mezi falešnou a skutečnou novinkou a patřičně označit příspěvky na Facebooku.

team-picturefoto: washingtonpost.com

Nabanita De, druhačka na inženýrském studiu na University of Massachusetts spolu s Anantem Goelem, prvákem na Purdue University a Markem Craftem a Qinglin Chen, druháky na University of Illinois v Urbana-Champaign, vytvořili rozšíření prohlížeče Chrome, které označuje odkazy na Facebooku jako ověřené nebo neověřené zohledněním faktorů, jako je důvěryhodnost zdroje a kontrola obsahu s dalšími články. Pokud se zdá, že je zpráva falešná, rozšíření poskytne souhrn informací na dané téma z více důvěryhodných online zdrojů.

Své řešení nazvali FiB. Vzhledem k tomu, že studenti měli na jeho vytvoření pouze den a půl, zpřístupnili ho jako open-source projekt a doufají, že ostatní vývojáři jim pomohou ho vylepšit. Rozšíření FiB si můžeš stáhnout zde .

markzuckerbergmakesannouncementfacebookdvjk0kbbbi2x
foto: zimbio.com
zdroj: washingtonpost.com , zdroj titulní fotografie: orlandosentinel.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]