0

sdílení

Coworkingová centra jsou vhodná i pro malé firmy

/ 14. října 2016 / Business

Pokud si myslíš, že coworkingová centra jsou určena pouze nezávislým profesionálům (freelancerům), v tomto článku se dočteš o pravém opaku. Jsou levnější, přístupnější a komfortnější než obyčejné kancelářské prostory. 

 

Praktickým příkladem je coworkingové centrum IN-SPIRO, které sídlí v pražských Holešovicích. Právě na toto centrum se obrátila menší společnost o pěti zaměstnancích, jež hledala pracovní zázemí na dva měsíce, neboť její současné prostory procházely rekonstrukcí. Mnozí z vás si dost možná říkají, že zajistit nějaké zázemí na dva měsíce není v dnešní době problém. Ano, to není, ovšem je třeba prát v potaz fakt, že jde o malou společnost s malým kapitálem. Ostatně zde je výčet nejzásadnějších problémů, které musí  taková firmička v našem případě řešit:

 

 • krátká doba pronájmu nebyla výhodná pro žádnou z oslovených administrativních budov,
 • náklady na pronájem kanceláře se pohybovaly okolo 30 000 Kč měsíčně,
 • kancelářské prostředí nevyhovovalo požadavkům firemních zaměstnanců,
 • nákladná administrativa (smlouva, zajištění čipových karet apod.),
 • nemožnost pobývat v kanceláři i s domácími mazlíčky,
 • v případě pronájmu “bytu” by bylo nutné přestěhovat veškeré vybavení,
 • časová a finanční náročnost (stěhování veškerého kancelářského vybavení do nového prostoru a poté zpět).

 

prostory-1030x686

Ačkoliv naše firmička chtěla vyzkoušet tzv. openspace prostory, i zde narazila na překážky, neboť její zaměstnanci byli zvyklí na flexibilní pracovní dobu, tudíž nebylo výjimkou, že v kanceláři pracovali do pozdních nočních hodin.

Námi zmíněné coworkingové centrum IN-SPIRO však všechny negativa vymazalo a požadavky společnosti splnilo, čímž společnost neztratila čas zbytečným stěhováním a snížila své firemní náklady. IN-SPIRO totiž nabídlo:

 

 • možnost krátkodobého pronájmu i na dva měsíce,
 • pronájem vyšel společnost s pěti zaměstnanci na 16 750 Kč (cena za členství: 3 350 Kč/měsíčně),
 • v ceně byla možnost využívat veškeré zázemí centra včetně kancelářského vybavení,
 • kontakt s novými a podobně zaměřenými členy centra,
 • možnost pronájmu zasedací místnosti na firemní porady,
 • osobní přístup, příjemné a kreativní prostředí,
 • zaměstnanci se přistěhovali pouze se svým hardwarovým vybavením.

 

4-1030x773

“Malá firma, která se rozhodne mít své sídlo v coworkingovém centru, ušetří náklady v případě, že její tým nepřesáhne cca 5 členů. Při větším počtu zaměstnanců se firmě vyplatí jít do vlastní kanceláře a centrum využívat pouze v rámci společenských eventů, které jí umožní navázat nové kontakty a tím rozšířit své další příležitostí k rozvoji,” říká manažer coworkingového centra IN-SPIRO v pražských Holešovicích Patrik Neumeister.

Coworkingová centra nabízejí oproti kancelářím a openspace unikátní typ prostoru, který vyhovuje nejen individuálním potřebám členů, ale i firemním zaměstnancům. Oddělené místnosti mohou firmy využít v případě porady nebo při soukromých aktivitách. Zároveň se centra nacházejí v atraktivních lokalitách, které jsou snadno dostupné běžnou MHD i na kole.

3-1030x686

“Průměrná cena za hodinový pronájem zasedací místnosti v coworkingových centrech se v Praze pohybuje kolem 400 Kč. V našem centru máme zasedací místnost, kterou mohou využít členové za 200 až 300 Kč za hodinu, nečlenové za 300 až 400 Kč za hodinu,” dodává Patrik Neumeister.

Ze studie Deskmag 2016, která zjišťovala prostorové složení jednotlivých coworkingových center, vyplynulo, že 49 % prostoru v coworkingovém centru zabírá openspace, 18 % tvoří oddělené kanceláře, 17 % prostoru zabírá zasedací místnost, 8 % místnost na pořádání eventů a 4 % zabírají učebny.

zdroj informací: tisková zpráva, zdroj fotografií: in-spiro.cz
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]