0

sdílení

Co všechno dneska můžou Češi mezi sebou sdílet?

/ 19. prosince 2016 / Startupy

Na sociálních sítích sdílíme mezi svými přáteli své fotky nebo zajímavé zprávy z domova i ze světa. Na jiných serverech dokážeme sdílet naše data, soubory a další informace takřka s celým světem. Odtud už je jen krůček ke sdílení fyzických předmětů. Podobnými myšlenkovými pochody se ubíraly kroky několika společností a projektů v České republice. Trend sdílet kancelářskou židli anebo místo ve společném autě na cestě do práce nabývá na popularitě. Co všechno lze tedy u nás sdílet?

Sdílejte věci, které nepotřebujete

Samotní propagátoři a autoři projektu Sharygátor  o něm prohlašují, že se jedná o virtuální místo, kde si s dalšími lidmi můžete půjčovat věci, které vy nepoužíváte, jen vám doma leží – na půdě, v garáži či ve sklepě. Zapůjčením pomůžete někomu druhému a vy při tom ještě vyděláte. Spojíte užitečné s příjemným.

Usaďte se v coworkingové kanceláři 

Jste živnostníci a doteď byla vaší kanceláří jen vaše ložnice či obývací pokoj ve vlastním bytě? Z nějakého důvodu jste se rozhodli, že některé dny v měsíci anebo i celý měsíc potřebujete pracovat ze skutečné kanceláře? Mít možnost si klienty zvát do zasedací místnosti? Projekt COWO rozběhnutý v Brně, Krnově a Olomouci myslí přesně na takové podnikatele. Jednoduše zaplatíte tarif dle vašich potřeb a už sharujete kanceláře, zasedací místnosti i kuchyňku s dalšími inspirativními lidmi. Navíc ještě ušetříte oproti standardnímu pronájmu místností.

Sdílená doprava

Městské hromadné zdaleka neodzvonilo, ale nejen v České republice se stále více prosazují nové trendy v dopravování se po městě, do práce i za zábavou. Už jste slyšeli o projektu Rekola? Jedná se o systém sdílených kol na veřejnosti, který v roce 2016 fungoval už v pěti českých městech. Zacvičíte si a ještě chráníte přírodu.

Pomocí aplikace stažené do chytrého telefonu vyhledáte nejbližší růžové kolo ve vašem okolí, odemknete zaslaným kódem zámek a už se vezete. Zaparkovat následně můžete kdekoliv v zóně či u virtuálních Repointů. Z loňských téměř 30 000 jízd lze usoudit, že sdílení kol je mezi Čechy v oblibě.

Zdroj: databáze www.rekola.czZdroj:  www.rekola.cz

Potřebujete cestovat na větší vzdálenost a rychleji, pak doporučujeme spolujízdu autem, tzv. carpool. Mezinárodní služba BlaBlaCar spojuje více než 35 miliónů řidičů. Všechny účty jsou kontrolovány a moderovány.

Jak to celé funguje? Vyhledáte svoji požadovanou jízdu, prohlédnete si profily nabízených jízd s registrovanými a ověřenými řidiči. Následně provedete online rezervaci a tím získáte řidičův telefon. Na domluveném místě se potkáte. Tento způsob cestování přináší hned několik výhod – ušetříte více, než když pojedete sami, poznáte nové lidi a šetříte naši přírodu.

Sdílená kuchyně

V Brně se úspěšně podařilo rozběhnout další ze sdílicích projektů s názvem Food Incubator. Jeho autoři vědí, jak komplikované je pro začínající podnikatele v oblasti gastronomie získat prostory splňující všechny hygienické normy. Prvotní myšlenkou projektu bylo podpořit podnikání právě začínajících gastro nadšenců, dát jim možnost si zkusit ve vybavených prostorách rozjet svůj byznys nápad. Majitelé Bistro Friends nabízí plně vybavenou zkolaudovanou kuchyň, kde za zlomkovou cenu nákladů na prostory můžete rozjet své kulinářské umění.

12814208_1683969958558736_3584390035356436959_n-2foto: Food Incubator

Projekt Food Incubator chce jít ale ještě dále – pomáhat s testováním konceptů nových restaurací, otevřením grilovací zahrádky, přípravou degustačních workshopů a mnoho dalšího.

Sdílejte svůj gauč na cestách

Couchsurfing je další z mezinárodních služeb, která sdružuje všechny nadšence do cestování. Nabídněte svůj gauč či lehátko hostům celého světa a sdílejte s ním jeho kulturu, jazyk, znalosti, nebo například mezinárodní kuchyň. Jedinečný projekt, ve kterém sdílíš úsměv a trochu svého času za možnost cestovat a vidět cizinu očima místních.

Na webových stránkách či v chytré aplikaci si zadejte svůj inzerát do cílové destinace, počkejte na nabídky, spojte se svým hostitelem a vyrazte objevovat svět.

Sdílejte finance

Mnoho ze zajímavých nápadů a inovací, které se zrodí v hlavách podnikavých lidí, často ztroskotaná na problému nedostatku finančních prostředků pro počáteční kapitál. Právě za účelem překonání popsaného problému byl založen projekt crowdfundingu, sdílení peněz veřejnosti.

shutterstock_305221517foto: techcrunch.com

Crowdfundigové servery sdružují přehled zajímavých podnikatelských nápadů, projektů či inovativních nápadů, které výměnou za dárky (tzv. perky) poptávají finanční příspěvky od veřejnosti. Ukázkovým příkladem je sbírka na vydání knihy, CD (spojka). Veřejnost přispívá dle jí uváženou částkou, za kterou získá od autora odměnu v podobě například e-Booku, několika písní z CD apod. Vy sdílíte peníze spolu s dalšími přispěvateli na vznik něčeho, co obohatí celou společnost.

Chcete přispět nebo naopak potřebujete zafinancovat svůj nápad, pak mrkněte na české crowdfundigové servery:

Existují i další tipy crowdfundigu, které nově vznikají na českém trhu – dluhový (například Zonky, Benefi) či podílový (příkladem je Penězozdroj).

Zdroj titulní foto: FB BlaBlaCar/ FB Rekola

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]