0

sdílení

Co se stane, když opustíš svou komfortní zónu

Michaela Líšková / 10. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Občas potřebujeme posouvat vlastní hranice, abychom poznali něco nového nebo možná ještě něco lepšího. A pokud uděláš alespoň něco z následujících věcí, tvůj život se může zlepšit.


Zpochybňuj vše, co se dá

linkedin comfoto: linkedin.com


Zkus se na věci, které běžně bereš jako samozřejmost, podívat z jiného pohledu. Hledej odpovědi, nenech se přesvědčit názory druhých jen proto, že něco někde slyšeli nebo četli. Hledej vlastní cesty, jak si zjistit to, co potřebuješ. Zpochybni všechno kolem sebe a dívej se na věci jinak než ostatní.

Buď upřímný

Buď OPRAVDU, SKUTEČNĚ upřímný. Zjistíš, že tato naoko jednoduchá věc může být jednou z nejtěžších, jaké jsi kdy provedl, ale rozhodně tím i něco získáš.

Zkus napsat seznam všech lidí, kterým chceš něco říct (je jedno, zda něco dobrého či špatného), tyto věci sepsat, list dát té správné osobě a pak zkus napsat, jak tato zkušenost ovlivnila tebe a tuto osobu. Podstatné je, že při psaní takového dopisu bys měl něco cítit. Pouze tak víš, že píšeš něco skutečně upřímného.

Medituj

vadaem comfoto: vadaem.com

Proč je to v seznamu věcí, které jsou pro tebe nekomfortní? Podívej se kolem sebe. Všichni někam spěchají, mají nabitý program a nevědí, s čím začít dříve. Dost pravděpodobně mezi ně patříš i ty. Proto pro tebe může být těžké zpomalit a najít vnitřní klid. A přitom si ani nemusíš uvědomovat, že právě to je to, co potřebuješ.

 Vstaň skutečně brzy

4-wake-upextremely-earlyfoto: businessinsider.com

Pro někoho je to těžší než cokoliv jiného. Vstát brzy, když všichni ostatní ještě spí a víš, že si můžeš pospat ještě dalších pár hodin, to je něco, k čemu se odhodlá asi jen málokdo. Ale ne nadarmo se říká, že ranní ptáče dál doskáče. Možná i práce a povinnosti ti půjdou od ruky, když tě nebude brzy ráno nikdo vyrušovat. Začni svůj den v tichu. A další benefit? Čím dříve něco začneš, tím dříve to dokončíš a máš více času sám pro sebe.

Udělej něco kreativního


Mnoho lidí si stále slibuje, že něco vytvoří, že chtějí být tvořiví. Ale jak to už bývá, nikdy se k tomu nedostanou, protože si po práci raději sednou k telce, aby se po těžkém dni uvolnili. Být tvůrčí má však řadu výhod, a to jak pro tvé tělo, tak mysl.

Sleduj své finance

6-watch-your-pennies

foto: businessinsider.com

Zkus se soustředit na každou částku, kterou utrácíš. Bez ohledu na to, zda je to větší částka za opravu auta, káva zakoupená v tvé oblíbené kavárně, oběd s přáteli nebo pár korun za žvýkačky. A co víc, zkus platit v hotovosti. Že je pro tebe jednodušší platit kartou? Právě proto. Zkus na okamžik zapomenout na kreditku a používej bankovky. Zapisuj si každou utracenou částku, jakkoli malou, alespoň pár měsíců.

Přihlaš se na dobrovolnictví

7-volunteer

foto: businessinsider.com

Dnes chceme vydělat, kde se dá a na čem se dá. Ano, peníze jsou důležité, protože účty platit musíš. Ale zkus udělat něco pro druhé, jen tak, zdarma, ale pro dobrý pocit. Je úplně jedno, jestli to bude práce pro neziskovou organizaci nebo něco jiného, kde ti nebudou platit penězi, ale budeš mít pocit, že si součástí něčeho skutečně velkého a dobrého. O to víc si budeš vážit i vykonané práce a svého času, který do ní vložíš. A ten pocit, když víš, že si pomohl někomu, kdo to opravdu potřeboval, ten je k nezaplacení.

Sleduj, co jíš
dailymotion com

foto: dailymotion.com

Nemyslíme tím nutně kalorie a fakt, že se máš pokoušet držet dietu. Pokud máš hektickou práci, málo času na jídlo a konzumuješ hodně fastfoodových jídel, je docela možné, že tvé tělo nedostává ten správný přísun nutričních hodnot a vitamínů. Když si budeš alespoň chvíli kontrolovat to, co jíš, sám uvidíš, jakým způsobem si ničíš tělo. Ve zdravém těle zdravý duch, pravda? Sleduj si to, přidej vitamíny, které chybí, a budeš se cítit lépe, protože tělo dostane to, co potřebuje.

Jez pouze výživnou stravu

9-eat-only-nutritious-food

foto: businessinsider.com

Pokud se chceš po bodu 8 přesunout ještě dál a s omezením nesprávné stravy to myslíš vážně, soustřeď se na to, co jíš a konzumuj pouze výživnou stravu. Připrav si vlastní jídlo, jez organickou stravu … ano, je to těžké, a to hned z několika důvodů. Jednak je to nákladné, příprava trvá podstatně déle než objednání jídla u pultu, a možná ti taková strava ze začátku ani nebude chutnat. Protože ti budou chybět cukry a tuky.  Ale teorie je jasná a všichni víme, že zdravé jídlo je pro tělo lepší než to nezdravé. Budeš se cítit jinak- lépe. Je to těžké, ale stojí to za to.

 
Překonej svůj strach z vystupování na veřejnosti

relates to Life story, guide to public speaking, speeches, presentations
foto: softnet.com

Studie ukazují, že více lidí se bojí vystupování před lidmi než kolik lidí se bojí například pavouků. To je zkrátka fakt. Ale v životě každého z nás dříve či později dojde k nevyhnutelnému, a i ty budeš muset předstoupit před větší počet lidí. Možná si to tvá profese dokonce vyžaduje. Tak proč to nedělat při každé možné příležitosti a postupně se „zahřívat před velkým kolem“? Zde můžeme vřele doporučit například Toastmasters. Tato skupinka šikovných lidí tě naučí, jak se správně prezentovat a přijde čas, kdy se tvůj strach z vystupování změní na nedočkavost a sám budeš vyhledávat příležitosti, aby ses mohl předvést.

Promluv s někým novým

themodernman com

foto: themodernman.com


Vidíš někoho, kdo tě něčím zaujal? Nebyla by škoda, kdyby ses s tím člověkem už nikdy nesetkal? Naber odvahu a běž s ním promluvit. Jsme přece lidé, socializovat se je třeba, networking se hodí také každému, tak proč ne? Nejhorší, co se ti může stát, je odmítnutí druhou osobou, ale aspoň budeš mít vtipný příběh, který můžeš vyprávět kámošům u piva.

 Nech mobil tam, kde je

S příchodem smartphonů má člověk pomalu pocit, že socializace zažívá těžké časy, protože každý, zdá se, se dívá na displej jako na obličej osoby před sebou. Vzpomeň si, kolikrát za hodinu si kontroluješ telefon. A kolikrát i během času, který trávíš s někým jiným. Zkus trochu digitálního detoxu. Pokud se náhodou nudíš, využij tento čas například na sebereflexi nebo něco hodnotného místo toho, abys automaticky sáhl po telefonu. Dokonce je údajně dobré se z času na čas nudit. Tento stav z tebe v konečném důsledku dělá produktivnější, tvořivější a cílevědomou bytost. Nemluvě o tom, že být ve společnosti neustále na telefonu se nepatří.

Zdokonaluj se pouze v jedné věci

13-pick-just-one-thing-to-master-at-a-time

foto: businessinsider.com

Chceme být všichni zruční a chceme ovládat mnoho věcí, jazyků a podobně. Jenže nemáme trpělivost. Chceme všechno a chceme to hned, aniž bychom se dané věci skutečně oddali a naplno se jí věnovali. Pak při ničem dlouho nevydržíme, z čehož vyplývá, že se vlastně nic nového pořádně nenaučíme. Raději se tedy vydej delší cestou, která ti zaručí úspěch, jak ztrácet čas na něco, z čeho nakonec nic nebude. Vyber si jednu věc a při ní setrvej. Nechtěj hned všechno najednou. Ne nadarmo se říká, že cesta je někdy lepší než destinace.

 Dosáhni téměř nemožného

wisdomota com

foto: wisdomota.com

Mezi jednu z nejtěžších věcí může patřit i to, když si stanovíš cíl, jehož dosažení je těžší než cokoli jiného, ​​čeho jsi kdy v životě dosáhl. To ale neznamená, že na to nemáš. Pouze to, že je to něco nového, a nové věci nás zkrátka začnou děsit. Představ si zkrátka něco, co běžně děláš každý den, nebo z času na čas, například pokud párkrát do týdne běháš. Nakonec tuto myšlenku rozšiř natolik, že tě myšlenka k provedení této aktivity začne děsit. Pokud běžně zvládneš 5 km, zkus si dát za cíl 15 km. Překonávej své hranice. Nemusí se ti to podařit za den, dva, ani za týden. Ale jednou to dokážeš. Jednou se ti to podaří, jen to musíš zkusit. Protože pokud budeš tam, kde si nyní, ale neuděláš krok vpřed, i za rok budeš stát na stejném místě. A stagnace není něco, co člověka dělá šťastným. Navíc, když překonáš sebe samého, staneš se nepřemožitelným a dosáhneš vše, co si zamaneš.


Nezapomeň, že důležité je vystoupit ze své komfortní zóny. Protože to je to zázračné místo, kde se děje všechno úžasné.

Zdroj: Rachel Gil­lett businessinsider.com, zdroj titul­nej foto­gra­fie: careerealism.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]