0

sdílení

Co se stane, když Mark Zuckerberg naplno využije svou moc?

Simona Hanzelová / 4. prosince 2016 / Zajímavosti

Hrozí, že Mark Zuckerberg by se mohl stát nejvlivnější osobou, jaká kdy žila.

 

S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost.“

Za nejvlivnějšího muže planety byl vždy tradičně považován prezident USA. Obama má k dispozici nejsilnější armádu na světě a značný vliv na více než osmnáct trilionů americké ekonomiky. Prezidenta Obamu však váže systém, který jeho moc drží v šachu: Kongres, Nejvyšší soud, omezené funkční období (v lednu bude muset odejít do důchodu) nebo vůle amerického lidu.

Zato 32letý Zuckerberg, který je momentálně považován za nejvlivnějšího člověka na Zemi, by mohl zůstat v čele Facebooku klidně i dalších 50 let.

obama-Zuckerbergzdroj: blogs-images.forbes.com

Existuje několik důvodů, proč je společnost Facebook tak vlivná, a nejsou to jen finance:

1. Facebook každý den aktivně používá více než 1 miliarda lidí.

2. Lidé tráví na Facebooku až 1/4 veškerého svého času stráveného na internetu.

3. Pro mnoho lidí představuje Facebook celý internet. Je to první místo, kde mnoho z nás oznamuje svatby, narození, úmrtí a další významné životní události.

4. Facebook je také místem, kde se lidé dostávají do kontaktu i s jinými formami médií. Navíc, prostřednictvím své služby Free Basics, se stal Facebook pro mnohé lidi z chudých částí světa jediným bezplatným místem na internetu, protože za to, aby měli přístup na jiné webové stránky, si musí zaplatit.

5. Je třeba zmínit i to, že Facebook o nás ví víc, než jakákoliv jiná společnost nebo vláda na světě. Facebookem se každý den šíří až 500 terabajtů našich osobních dat.

facebook_featuredzdroj: societecivile.cd

Až dosud však Zuckerberg používal sílu Facebooku zejména na růst své společnosti. Proto koupil i své největší konkurenty – Instagram a WhatsApp.

Přestože Zuckerberg slíbil, že se vzdá až 99% svého; podílu ve Facebooku, stále bude moci ovlivňovat, co se ve Facebooku děje. Jeho úloha při formování lidstva je tak velká, že existuje dokonce i tým univerzitních profesorů, kteří analyzují doslova každé jeho slovo v naději, že pochopí jeho motivaci a plány do budoucna.

Mark Zuckerberg má v rukou neuvěřitelnou sílu Facebooku, kterou může kdykoliv použít k dosažení čehokoliv, po čem zatouží.

mark-Zuckerbergzdroj: businesspundit.com

Za co všechno je Zuckerberg zodpovědný?

Zuckerberg ve svém nedávném příspěvku o šíření falešných zpráv na Facebooku uvedl: Dezinformace bereme vážně. A následně dodal, že na tomto problému ve Facebooku intenzivně pracují.

A paradoxně se hned vedle Zuckerbergova příspěvku nacházely dvě reklamy na články plné falešných zpráv.

1-lm4pap_9lpsgjsjtkgh40wzdroj: medium.freecodecamp.com

Právě takové „novinářské kachny“ plné lží a polopravd mohly sehrát velkou roli i v případě amerických prezidentských voleb. Dokonce i falešné titulky, které novináři tak často používají, aby lidi donutili kliknout na reklamu plnou nesouvisejících produktů, mohou napáchat větší škody, než si ve skutečnosti myslíš. Titulky jsou jedinou částí článku, kterou jsou lidé donuceni přečíst, čili samy o sobě jsou schopny ovlivnit veřejné mínění.

25xijinping-blog1-jumbozdroj: i1.nyt.com

Falešné články však v případě Facebooku nejsou jedinou kontroverzností. Nedávno totiž z Facebooku unikly informace o tom, že společnost pracuje na sofistikovaném cenzurovém nástroji. Zuckerberg má tak zřejmě ambici vstoupit na čínský trh, kde je Facebook blokován již od roku 2009. Jde o zodpovědné využití Zuckerbergova vlivu, pokud své obrovské bohatství a armádu softwarových inženýrů používá pouze k tomu, aby přispěl k represím nejlidnatější země, aby získal větší podíl na trhu?

Facebook je všude

Facebook je v současnosti dostupný nejen na počítačích, ale i mobilních telefonech, kde nás neustále otravuje svými oznámeními. Ať děláš cokoliv, Facebook Messenger ti vyskočí vždy, když ti někdo pošle zprávu.

1-dy3cpcouloekqni2uxhd9wzdroj: medium.freecodecamp.com

A pokud se ve Facebook Messengeru pokusíš vypnout oznámení, dá ti tyto možnosti:

1-y3ilqdvts4jzmemgamlh9g

Zuckerberg prostě chce, aby byl s námi Facebook na každém kroku.

Zde je demo sociální virtuální reality od Facebooku, vyrobené pro společnost Oculus, kterou Zuckerberg koupil v roce 2014:

Jak vidíš, je až zarážející, jak realisticky všechno vypadá. Můžeš jít kamkoliv a dělat cokoliv, Zuckerberg sám tvrdí, že si představuje budoucnost, ve které si budeš moci zaplatit a pomocí virtuální reality se dostat například i na fotbalový zápas.

K této skutečnosti si přidej to, že ve virtuální realitě může být reklama – od níž nebudeš moci odvrátit zrak – téměř všude. A protože Facebook má o tobě kopu údajů, reklamy budou stále promyšlenější.

Facebook – hrozba pro otevřený web

Facebook se systematicky snaží zničit otevřený web, čili prostředí, které ho dovedlo k vlastní existenci. Spoluzakladatel Googlu Sergey Brin za toto Facebook odsoudil a zároveň uznal, že Google by nikdy neměl šanci uspět v „nástěnkovém“ webu, který si Facebook vytváří: „Musíte hrát podle jejich pravidel, která jsou dost omezující. Prostředí, ve kterém jsme vytvořili Google, a tedy i důvod, že jsme vůbec byli schopni vytvořit takový prohlížeč, je právě otevřený web. Jakmile máte příliš mnoho pravidel, potlačuje to inovace.“

Organizace, které by v budoucnu chtěly bojovat proti dominanci Facebooku, tedy nebudou nikdy schopny najít úrodnou půdu, ve které by mohly vyrůst.

6a00d8341c630a53ef0168e6836bda970c-600Wzdroj: latimesblogs.latimes.com

Co pro to můžeš udělat?

Reakcí mnoha lidí, kteří se proti praktikám Facebooku bouří, je, že si prostě vymaže účet. To však nepomůže, protože to povede pouze k tomu, že na Facebooku zůstane ještě méně rozumných lidí.

Ať se ti to líbí nebo ne, mnoho lidí, kteří potřebují slyšet tvůj názor, je právě tam – na Facebooku. Přestože existuje několik způsobů, jak se dezinformacím a reklamám na Facebooku bránit – například Facebook Purity Chrome – mnoho lidí takový krok nepodnikne. Celá tvá rodina, bývalí spolužáci a kamarádi se tak celý den doslova koupou v množství dezinformací, které jim Facebook dávkuje. A právě všichni tito lidé potřebují vidět tvé rozumné názory a promyšlené odpovědi na jejich mnohdy nesmyslné komentáře. Proto momentálně nemám úmysl opustit Facebook. Chystám se vydržet a pokračovat v boji s takovými dezinformacemi a věřím, že s rozumem a vtipem to půjde. Doufám, že mi pomůžeš.

zdroj:  medium.freecodecamp.com  zdroj titulní fotografie: rb.ru
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]