Čínská surreální architektura, která se vymyká všem standardům

Katarína Zelinková / 10. května 2017 / Architektura

zdroj: Raphael Olivier

Toto fascinující čínské město duchů ti svou architekturou vyrazí dech.

Začátkem roku 2000 nárůst těžby uhlí v Číně zajistil stálý příliv financí do státního rozpočtu. Místní vláda se tehdy v zájmu rozvoje nových měst rozhodla vybudovat nové epicentrum hospodářství, kultury a politiky. Město dostalo název Ordos a je známé také jako Kangbashi. Podle původního plánu mělo být domovem až pro jeden milion obyvatel, později však developeři zmenšili své ambice a město vyprojektovali pro 300 000 obyvatel.

Zdroj: Raphael Olivier

Ordos je architektonickým rájem. Najdeš zde originální stavby abstraktní architektury, působivé obytné domy nebo moderní sportovní stadion. Přesto dnes Ordos zeje prázdnotou a bylo prohlášeno za největší město duchů na světě. Bydlení v takovém skvostném městě si vyžádalo svou daň – a to doslova. Obyvatelé města museli platit příliš vysoké daně a infrastruktura města byla navržena velmi neefektivně. Bydlení v tomto městě tak bylo příliš nevýhodné a obyvatelé hromadně odcházeli. V roce 2016 zde žilo přibližně 100 000 obyvatel, město tedy bylo ze dvou třetin prázdné.

„Celé město připomíná postapokalyptickou vesmírnou stanici jako z nějakého sci-fi filmu,“ říká fotograf Raphael Olivier, který se rozhodl zdokumentovat toto fascinující město a jeho příběh v sérii fotografií pod názvem „Ordos – A Failed Utopia“.

Dnes toto město pravidelně navštěvují zejména turisté a novináři, kteří se snaží zachytit jeho působivou a originální architekturu.

Zdroj: Raphael Olivier

Vláda se za poslední roky snažila do města přilákat obyvatele různými způsoby. Farmářům poskytla velkorysou finanční odměnu a byty zcela zdarma.

Zdroj: Raphael Olivier

Dokonce i vládní úřady byly přemístěny do blízkosti Ordos, aby se úředníci mohli usídlit v blízkosti svého pracoviště.

Zdroj: Raphael Olivier

Do Ordos byly přestěhovány i kvalitní střední školy. Takovéto bytové domy měly sloužit jako internáty pro studenty.

Zdroj: Raphael Olivier

Nové obyvatele měl přilákat i tento sportovní stadion pro 35 000 diváků. Jeho kapacita však nikdy nebyla plně využita.

Zdroj: Raphael Olivier

Jako výsledek těchto snah byla populace na úrovni 100 000 obyvatel. Objevily se však spekulace, že vláda skutečné číslo zatajuje ve snaze zakrýt vlastní chybu v oblasti městského rozvoje.

Zdroj: Raphael Olivier

Za selháním tohoto velkolepého projektu podle Raphaela Oliviera stojí zejména přístup vlády „postav město a lidé přijdou.“ Vládní autority chtějí totiž do roku 2020 zdvojnásobit městskou populaci.

Zdroj: Raphael Olivier

V Ordos lze nalézt i mnoho staveb, které jsou buď zchátralé nebo nedokončené.

Zdroj: Raphael Olivier

Na výstavbě Ordos se podílelo 100 architektů, kteří navrhovali i velkolepé vily s rozlohou 1000 m2 .

Zdroj: Raphael Olivier

Podle magazínu Forbes téměř 90 % všech neobydlených pozemků má stále své původní majitele.

Zdroj: Raphael Olivier

Záběr ze sci-fi filmu? Ne. Toto jsou skutečné ulice v Ordos, které jsou liduprázdné.

Zdroj: Raphael Olivier

Příběh Ordos není na území Číny ojedinělý. Scénáře jako je tento přestavují výstrahu pro čínskou ekonomiku a celkový rozvoj země.

Zdroj: Raphael Olivier

 

Zdrojový článek:  businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]