Číňané elegantně vyřešili problémy s dopravou

Richard Vitkovský / 10. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: saporedicina.com

Moderní doba je dvousečná zbraň a přináší kromě pozitiv i negativa. Momentálně patří k největším problémům hustá doprava a smog ve velkoměstech. S hustou dopravou se pojí i zvýšený počet dopravních nehod a každodenní dopravní zácpy. Pokud jsi už někdy stál v koloně desítky minut, víš, že není nic horšího. Číňané se zamysleli a přišli s robotickými svodidly, která opravdu zlepšují tok provozu.

Zácpy jsou převážně součástí velkoměst. Na jejich vzniku má podíl i šířka vozovky ve městech a hromadné přesuny lidí přes město. A výsledek? Nervózní řidiči, kteří by každého poslali někam daleko. Vždyť co když máš hezký den, jdeš na první rande a nestihneš ho. To je konec. Řešením tak může být využití kola nebo například chůze.

Moderní člověk s téměř stoprocentní jistotou tato řešení zavrhne. Na pomoc přicházejí „robotická svodidla“, která již aktivně pomáhají provozu v čínském městě Šen-čen. Toto město patří mezi pětku nejbohatších měst v Číně a je známo extrémní dopravní špičkou, když se lidé přesouvají z jednoho konce města na druhý. Každodenní kolony. Strach a hrůza.

Číňané

zdroj fotografie: pexels.com

Číňané přišli s řešením, jaké tu ještě nebylo

Mnoho moudrých hlav se snažilo vyřešit tuto nepříjemnou situaci se zácpami, ale neúspěšně. Až doposud. Čína je na koni a přichází s mnoha top řešeními v oblasti zlepšování dopravy. Naoko živá robotická svodidla připomínají hady vlnící se po silnici. Je to poprvé, co se robotika dostala přímo na silnici a stala se součástí silničního provozu.

Bílo-žluté sloupky na kolečkách plní svůj účel na sto procent a vypadají pěkně. Podle množství provozu v jízdních pruzích se vozidla buď posunou a rozšíří jízdní pruh, nebo se naopak stáhnou a zúží. Nejsou však plně automatické, jak by sis možná myslel. Obsluha dohlíží na vývoj provozu a podle toho ovládá pohyb svodidel po vozovce.

Číňané se už dlouho pasují se zvyšujícím se počtem aut. Dopravní situace v zemi je nejhorší ve srovnání s okolním světem. A situace se každým rokem zhoršuje. Odhaduje se, že jen takový Peking kvůli dopravním zácpám přijde o 11,3 miliard dolarů ročně.

Automatizovaná svodidla nabízejí elegantní řešení a je dost pravděpodobné, že se postupně začnou využívat i v dalších čínských městech. Čína v posledním období předbíhá západní země a přichází s řešeními mnoha problémů. Toto řešení by se určitě ujalo i u nás, neboť problémy s dopravou se objevují i v našich velkoměstech.

Zdroj:  interestingengineering.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]