Čína představila autonomní autobus, který jezdí podle bílých čar na silnici

Peter Puhovich / 8. června 2017 / Tech a inovace

zdroj: CRRC

Čína má další unikát, který se týká veřejné dopravy. Dopravní prostředek na první pohled vypadá jako vlak, ale ve skutečnosti jde o autobus, tramvaj a vlak v jednom.

Jeho výrobce, Čínská železniční tranzitní společnost (CRRC), jej však nazývá jako “ inteligentní autobus „. Největší zajímavostí je přitom modularita, takže jednotlivé vagóny je možné přidávat nebo odebírat. Pro provoz tohoto inteligentního autobusu stačí obyčejná silnice s mírnými úpravami. Autobus funguje díky senzorům, které sledují bílé přerušované čáry na silnici. Tím pádem odpadá i nutnost přítomnosti řidiče. „Je to jako mít virtuální kolejnice pro autobus,“ řekl Feng Jianghua, šéf inženýrství v CRRC.

Když se spojí tři vagóny, vznikne 30 metrů dlouhý autobus schopný přepravit až 300 pasažérů. Další výhodou je samozřejmě mnohem nižší cena ve srovnání s metrem nebo tramvají, které vyžadují budování infrastruktury. Inteligentní autobus je tak vhodný zejména pro střední nebo malá města v Číně, která si nemohou dovolit budování kolejnic. Pro srovnání, výstavba jednoho kilometru trasy pro metro vyjde až na 102 milionů dolarů. Inteligentní autobus přitom stojí pouze dva miliony dolarů. Výstavba začne v roce 2018 v čínském městě Zhuzhou, přičemž délka dráhy bude 6,5 kilometrů.

 

zdroj: fontech.startiutp.sk

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]