0

sdílení

Čína nahradí 67 tisíc taxíků elektromobily

Rudolf Nečas / 10. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: pixabay.com

Mají pomoci v boji proti smogu, který trápí hlavní město.

 

Během prosince bylo ovzduší v Pekingu tak velmi znečištěné, že kvůli snížené viditelnosti musely být na mezinárodním letišti ve městě zrušeny stovky letů. Ve snaze snížit úroveň smogu, kterou je město tak známé, Čína oznámila plán nahradit 67 000 taxíků elektromobily a bude vyžadovat, aby všechny nové taxíky byly poháněné elektřinou. Přechod na elektromobily má provozovatele taxislužeb stát 9 miliard juanů (1,2 miliardy eur).

foto: foter.com
Elektromobily v Číně stojí přibližně 19 000 eur, což je dvakrát tolik, než klasická auta se spalovacím motorem. Kromě vysoké cenovky za elektrická vozidla je další výzvou pro taxislužby, které chtějí elektrifikovat svou flotilu, nedostatek nabíjecích stanic v Pekingu. Když město v roce 2014 přidalo do své flotily 200 elektrických taxíků, řidiči čekali ve frontách u nabíjecích stanic údajně až šest hodin.

Čína v roce 2014 díky její „válce proti znečištění“ sice zlepšila kvalitu ovzduší, ale podle Greenpeace je smog opět na vzestupu kvůli zvýšené průmyslové výrobě v ocelářském srdci Číny jižně od Pekingu. Měnící se vzory větru odfoukly znečištěné ovzduší na sever a těžký smog se usadil v regionu Jingjinji (Peking-Tianjin-Che-pej).

foto: f oter.com

Čína také nedávno oznámila, že její domácí železnice se do roku 2020 rozšíří o téměř 30 000 kilometrů, přičemž jednu třetinu z nich bude tvořit vysokorychlostní železnice. Podle novin China Economic Daily „Čína do roku 2020 vybuduje komplexní moderní dopravní systém, který bude bezpečný, pohodlný, efektivní a zelený.“

zdroj: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]