0

sdílení

Čína je světovou jedničkou ve výrobě solární energie

Marek Lukáč / 20. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: inhabitat.com

Už delší dobu je solární energie považována za „zelenou“ energii budoucnosti, vlastně už i současnosti. Stejný názor sdílí i Čína, která se rozhodla investovat stovky miliard $ na výstavbu solárních panelů v celé zemi a snížit tak produkci energií z továren znečišťujících ovzduší.

 

Jedním ze způsobů, kterým se Čína snaží bojovat proti klimatickým změnám způsobených oxidem uhličitým, je rozvíjet projekty týkající se obnovitelných zdrojů energie. Země bojující s výrazným znečištěním vzduchu udělala velký krok k čisté energii. Jsou producentem s největší kapacitou solární energie na světě, když jen v loňském roce přidali 34,54 gigawattů k původní kapacitě 77,42 gigawattů.

zdroj: insiderjourneys.com.au/Helloworld Travel Services

Čínská Národní Správa Energetiky (NSE) minulý týden oznámila, že se fotovoltaická kapacita v roce 2016 zdvojnásobila. Mezi provincie, v jejichž kapacita vzrostla nejvíce patří Shandong, Henan a Xinjiang, což je zároveň jedna z provincií s celkově největší kapacitou. Čína se s těmito výsledky však nespokojila, protože podle Rozvojové strategie solární energie NSE plánuje v období let 2017 – 2020 rozšířit kapacitu o více než 110 gigawattů.

zdroj: inhabitat.com

Solární elektrárny v Číně vyrobili v roce 2016 podle NSE 66,2 miliard kilowatthodin, což představuje 1% celkové výroby elektrické energie v zemi. V současnosti pochází 11% celkové kapacity z nefosilních paliv. Čína doufá, že do roku 2030 to bude až 20%. K dosažení tohoto cíle plánuje investovat více než 360 miliard $ do projektů týkajících se obnovitelných zdrojů energie, včetně sluneční, větrné a jaderné a vodní energie. Jelikož je země stále závislá na uhlí, které výrazně znečišťuje ovzduší, tato investice by výrazně pomohla při snaze o čistší ovzduší. Podle NSE to také výrazně posílí ekonomiku, protože díky investici se vytvoří více než 13 milionů pracovních míst.

zdroj: powernsun.com

Portál Engadget uvádí, že existuje několik zemí, které Čínu výrazně dobíhají, pokud jde o solární energii v poměru k velikosti populace, jako např. Spojené Státy, Německo a Japonsko. Ale pokud jde o kapacitu, Čína nemá konkurenci.

zdroj:  inhabitat.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]