0

sdílení

CIA zpřístupnila téměř milion tajných dokumentů, na které se můžeš podívat online

Marianna Mikešová / 21. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: cia.gov/Roadrunners Internationale via Pangloss Films

Zajímalo tě někdy, jaké případy řeší americká tajná služba? Chtěl by ses cítit jako v krimi seriálu? Teď ti to CIA umožní. 

 

Ústřední zpravodajská služba (CIA) právě odtajnila více než 12 milionů stránek dokumentů, které jsou nyní dostupné online, aby uspokojili tvou zvědavost či potěšení. Obrovská masa dat, novinových výstřižků, dopisů a reportů pokrývá celé bizarní či fascinující případů a kauzy z období od roku 1940 dodnes. Stačí letmý pohled a vyskočí na tebe zprávy o přeletech UFO, špiónské recepty na neviditelný inkoust, případy celebrit i vyšetřování svědectví o paranormálních aktivitách.

ce-ufo-files-archive-1078x515
Foto: theeventchronicle.com

Zdarma si můžeš prohlížet více než 930 000 dokumentů CIA v „reading room“. Tento krok CIA směrem ke zpřístupnění dokumentů představuje obrovský přínos a  potenciál pro výzkumníky, vědce, novináře, zvědavce a samozřejmě i konspirační teoretiky. Procházení dosud super tajných souborů může být nejen nekonečná zábava, ale i podklad pro nové články, knihy či filmy.

Tyto dokumenty byly technicky dostupné již od roku 1995, ovšem přístup do nich byl velmi omezený. Dostat ses k nim mohl jen ze čtyř počítačů v zadní místnosti Národního archivu v Marylandu, a to v době mezi 9:00 a 16:30. CIA však byla dotlačena k tomu, aby zpřístupnila dokumenty opravdu široké veřejnosti.

UFO-Bio-447552
Foto: gettyimages.com

Přispěl k tomu i soudní spor s neziskovou organizací MuckRock z roku 2014. V roce 2015 CIA organizaci řekla, že databázi, kterou požaduje, jí mohou doručit na 1 200 kompaktních discích v horizontu 6 let za cenu 108 000 dolarů.

Nyní se k takovým informacím může dostat každý z pohodlí obývacího pokoje a stačí jen pár kliknutí . I ty se můžeš cítit jako v detektivním filmu a vyzkoušet, co nového ti dokumenty odhalí.

386984 06: President George W. Bush, Central Intelligence Agency Director George Tenet and others stand on the seal of the Agency March 20, 2001 at the CIA Headquarters in Langley, Virginia.  Bush toured the facility and met some of the Agency '' s employees.  (Pool Photo by David Burnett / Newsmakers)
Foto: gettyimages.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]