0

sdílení

Chtěl bys v létě na dovolenou, ale nemáš na to? Máme pro tebe několik rad

Lubica Mervová / 19. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: favim.com

Přinášíme ti pár rad a tipů, jak ušetřit při cestování. Pokud chceš ušetřit na dovolené, nemusíš zase jet do Chorvatska autobusem Karosa a jíst konzervy ve stanu.

 

Můžeš jíst konzervy i kdekoliv jinde. Pokud chceš opravdu levnou dovolenou a máš trochu dobrodružnou povahu, stále je nejlevnější dovolená taková, na kterou se dopravíš stopem a přespíš ve stanu, kde se dá. Takto se dá cestovat docela dlouho a celkem daleko, záleží už jen, zda dokážeš své nároky snížit na minimum na úkor poznávání nových míst, a také budeš potřebovat nějaké peníze alespoň na stravu. Nebude to lehké ani co se týče hygieny, ale zase v každém menším městě najdeš snad alespoň veřejné toalety. Je fajn zjistit si nějaká fakta a alespoň přibližnou trasu své dovolené předem. Například si nemůžeš leckde rozložit stan a v každé zemi platí jiná pravidla. Pokuty ti navyšují budget, a to přece nechceš. Dnes už však může i tento typ cestování být docela komfortní a existují různé komunity backpackerů, kde se dozvíš užitečné info.

hitch-hiker-wearing-hood-on-road-in-les
foto: favim.com

Pokud nepreferuješ spánek pod širým nebem a máš hrůzu, že ti do stanu v noci vleze pavouk a umřeš, možná je pro tebe couchsurfing lepší volbou. I když s sebou také nese jistá rizika. Jedná se o sociální síť, kde si lidé po celém světě navzájem poskytují nocleh. Pokud jsi na sociální síti nový, je možné, že se ti bude hledat těžko a bude to déle trvat. Pokud však umíš pozitivně zapůsobit, určitě se něco najde. Důležité je dívat se zde na reference, jinak se může stát, že po dlouhé cestě přijedeš na neexistující adresu nebo ti ubytování na poslední chvíli zruší. Výhodou této formy ubytování je, že pokud narazíš na fajn hostitele, pomůže ti poznat město i mimo turistické atrakce, ukáže ti nejlepší místa či ti uvaří nějaké tradiční jídlo.

boy-couple-girl-map-together-travel-Favim.com-64816
foto: favim.com

Airbnb je často skloňovaným pojmem. Pokud články s tímto tématem obcházíš a nevíš, o co se jedná, rádi ti to přiblížíme. Jedná se o ubytování v soukromých bytech a domech, kdy je vyhrazená část bytu nebo celý byt právě za účelem pronajímání turistům. Oproti hotelům však toto ubytování vychází mnohem levněji. Registrovat se zde dá přes stránky airbnb.com, kde máš také reference a můžeš si tedy vybrat ubytování s nízkým rizikem. Oproti CouchSurfingu je tu pro tebe vyhrazený prostor, kam ti nikdo lézt nebude a můžeš většinou počítat i s lepším komfortem.

 

 

Pokud chceš jet do zahraničí na delší dobu, zkus housesitting. Při tomto typu bydlení máš pro sebe celý cizí byt nebo dům, o který se v nepřítomnosti majitelů staráš. Využívají ho hlavně lidé, co potřebují odcestovat na déle, často se však musíš starat i o nějaká domácí zvířátka. Samozřejmě se od tebe vyžaduje i udržování čistoty a případně zalévání květin. Při housesittingu funguje několik stránek, kde můžeš najít ubytování ve vysněné destinaci, například trustedhousesitters.com. Na těchto stránkách se však platí členský poplatek, měsíční nebo roční, aby se registrovali pouze uživatelé, kteří mají vážný zájem.

 

backpacker-sitting-on-wall-and-looking-down-on-town
foto: allthefreestock.com

V případě, že jsi už dorazil do cíle a vše selhalo a najednou zjistíš, že nemáš kde přespat, může ti pomoci aplikace Expedia. Ta podle času a místa, kde se nacházíš, najde všechny dostupné hotely v okolí. Takto získáš rychlý přehled a můžeš si vybrat ten cenově nejdostupnější.

Letenky si mnozí rezervují už rok předem, protože tehdy bývají levnější. Aerolinky však dělávají akce často 3 – 4 měsíce před odletem a mnohdy něco za skvělou cenu seženeš i na poslední chvíli. Dobré stránky na hledání levných letenek jsou https://kiwi.com/en/ nebo http://www.momondo.cz/. Kombinované letenky se vyplatí rezervovat přes www.azair.eu. Pokud ti je jedno, kam budeš cestovat, hlavně, ať je to levné, zkus http://www.skyscanner.net/.

Pokud máš ještě nějaké rady a zkušenosti, jak ušetřit na cestování, dej nám vědět v komentářích

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]