0

sdílení

Chromá opice začala opět chodit díky mozkovému implantátu

Timotej Vančo / 13. listopadu 2016 / Zajímavosti

Začíná to u chodících opic, ale časem se možná dopracujeme k záchraně plnohodnotného života i pro lidi, kteří měli velmi těžké zranění.

Díky novému systému nazvanému „Rozhraní pro mozek a páteř“ mohl ochrnutý makak s poraněním páteře znovu chodit za méně než 6 dní.  Nová technologie fungující na principu obcházení poškozených oblastí páteře zajišťuje průchod vzruchů mezi mozkem a chodidly pomocí použití strategicky umístěných elektrických implantátů.

V prohlášení  spoluautor studie Grégoire Courtine vysvětlil, že „toto je poprvé, co neurotechnologie obnovují lokomoci u primátů“, ale varoval, že „existuje mnoho dalších problémů a může trvat několik let, než všechny složky této intervence budou testovány u lidí.“

brain-spine-interfaceFoto: qz.comJak to tedy celé funguje? Pokud se někomu nestane závažné zranění, tak by jeho zdravé tělo mělo fungovat následovně: Signály jsou vysílány z motorického centra v mozkové kůře a jsou předávány po zádech do bederní oblasti, která se skládá ze sítě neuronů, které stimulují pohyb do svalů nohou. Nicméně, pokud se vyskytne zranění v oblasti páteře, tato komunikace může být narušena, takže mozek už nebude schopen s nohama komunikovat.

Předtím, než začali opice s poraněním míchy poprvé chodit, vědci jim umístili pole elektrod přes jejich motorické centrum v kůře mozkové pro záznam signálů pocházejících z této části mozku. Tato nervová aktivita byla pak bezdrátově přenášena do řídicího počítače, který používá algoritmus na identifikaci a rozkódování signálů ohýbání a roztahování svalů a následný pohyb. Jakmile jsou tyto mozkové signály dekódované, počítač posouvá informace do elektrod umístěných v bederní oblasti opic, což způsobí elektrickou stimulaci svalů a následný pohyb nohou.

extra_large-1478778843-cover-imageFoto: iflscience.com

„Opice byly znovu schopné chodit, jakmile se jim implantovala nová rozhraní pro komunikaci mozku a nohou. Žádné fyzioterapeutické léčení nebo trénink nebyl nutný, „řekl vědec Erwan Bezard. Pokud bys měl zájem o studii publikovanou skupinou vědců, která stojí za tímto bravurním pokrokem, najdeš ji na stránkách Nature. Výzkum a jeho pozitivní výsledky, mohou být vynikajícím krokem vpřed pro lidi, kteří jsou doživotně odkázáni na vozík.

Zdroj článku: iflscience.com, zdroj pre­zen­tač­ného obrázku: hlubocky.eu/iflscience.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]