Chile vytvořilo 11 milionů akrů nového národního parku

Katarína Zelinková / 27. března 2017 / Eko

zdroj: flickr.com / Bajerski Jean Pierre

Developeři v Chilské republice jsou smutní. Díky daru od nadace je země bohatší o miliony akrů chráněné přírody.

Jihoamerická země Chile je známa zejména svou fascinující a nedotčenou přírodou. V 80. letech se však zalíbila i developerům, kteří měli s touto zemí velké plány a zemi tehdy hrozilo, že utrpí značné škody na svém ekosystému. Tehdy do hry vstoupila nadace Tompkins Foundation. Tato nadace byla ve vlastnictví manželů Kristine McDvitt a Douglase Tompkinsových, kteří jsou zároveň i spoluzakladatelé oděvních značek North Face a Esprit. Počátkem 90. let nadace odkoupila miliony akrů půdy v Chile za účelem ochránit tuto půdu před developery. V polovině 90. let nadace darovala Chilské republice jeden milion akrů půdy, který měla tehdy ve vlastnictví. Půda měla být použita k vytvoření národních parků a zároveň představovala největší dar, jaký kdy země dostala od soukromého podniku.

Zdroj: flicrk.com / Peter Crook

Developeři měli tehdy problém celou tuto záležitost rozdýchat a Kristine s Douglasem obvinili ze špionáže a snahy o založení židovského státu. Manželé Tompkinsovi však ve své snaze chránit majestátní přírodu Chile nadále pokračovali, Douglas ale bohužel v roce 2015 zemřel při tragické nehodě na kajaku.

Ani manželova smrt nezastavila Tompkins Foundation v čele s Kristine před tím, aby splnila svůj cíl chránit přírodu Chile před výstavbou. V první polovině března tohoto roku tak chilská prezidentka Michelle Bachelet přijala rozhodnutí rozšířit plochu chilského národního parku o neuvěřitelných 10 milionů akrů půdy. Mezi tuto půdu patří soukromé pozemky a rovněž nedotčená divoká příroda.

V Chile tedy vznikne dalších 5 národních parků a rozšíří tak síť 17 národních parků, které jsou rozmístěny po celé zemi. Chráněná půda bude dohromady zahrnovat rekordních 11 milionů akrů půdy. Pro lepší představu, tato výměra přesahuje rozlohu Dánska, nejmenší skandinávské země.

 

Zdroj: flickr.com / Bajerski Jean Pierre

Nové národní parky mohou zemi přinést zisk až 270 milionů dolarů a vytvořit více než 43 000 pracovních míst. Mimo jiné jsou domovem i pro slavnou šedou lišku, chilské drozdy nebo jelena pudu, který je známý jako nejmenší jelen na světě.

Vytvoření chráněných národních parků s takovou obrovskou rozlohou nemá v dějinách obdoby. Tompkins Foundation je proto důkazem, že i cesta filantropie má v naší společnosti stále místo a může dokázat velké věci.

Zdrojový článek:  iflscience.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]