Chceš se více soustředit? Řešení je jednoduché: snaž se méně

Henrieta Balázsová / 16. května 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Někdy investuješ všechnu svou energii do soustředění se na činnost, kterou právě děláš (nebo bys chtěl dělat). Jindy ji zas investuješ do toho, aby ti pomohla vyhrát boj nad prokrastinací. Je však dokázáno, že když to děláš, svou vůli tím až příliš „vyčerpáváš“. Čím více se budeš snažit, tím více budeš unavený, vyčerpaný a demotivovaný. Co tedy dělat, pokud se ti do něčeho nechce? Odpověď je jednoduchá, ale možná tě překvapí: nic.

Zkoumání síly vůle se věnoval psycholog Roy Baumeister už v roce 1996. Jeho experiment byl sice trochu krutý, ale svůj účel splnil. Jeho cílem bylo totiž pomocí jídla prozkoumat to, jak funguje síla naší vůle.

Výzkumu se zúčastnilo celkem 67 účastníků. Ti byli usazeni do místnosti, která byla provoněná aromatem čerstvě upečených čokoládových koláčků. Následně byly koláčky do místnosti i přineseny.

Výzkumníci udělili některým z účastníků „povolení“ k tomu, aby si koláč nabídli. Ostatní participanti dostali příkaz, aby místo koláčů jedli ředkvičku. Koláčů se však mohli dotýkat, mohli se na ně dívat, někteří si k nim dokonce přivoněli. Jíst je však nemohli.

Zdroj: pexels.com

Po snědení koláčů a ředkviček rozdali výzkumníci účastníkům testy s různými hlavolamy a hádankami. Participanti však nevěděli, že mají jeden háček – jsou neřešitelné. Cílem bylo vypozorovat, po kolika minutách se jednotliví účastníci výzkumu vzdají.

Výsledky byly velmi překvapivé. Lidé, kteří měli dovoleno jíst koláče, se vzdávali v průměru po 20 minutách, zatímco lidé, kteří se museli spokojit s ředkvičkami, vydrželi úlohy řešit v průměru jen 8 minut. Síla jejich vůle byla tedy výrazně nižší. Veškerou „sílu“ si totiž vyčerpali, když museli odolávat čokoládovým koláčkům.

Co z tohoto experimentu vyplývá? Pevná vůle je jako svaly. Můžeš ji sice trénovat, ale má své limity. V momentě, kdy je překročíš, se vyčerpá, a ty pocítíš okamžitou únavu, kterou může odstranit pouze regenerace a odpočinek.

Pokud tedy budeš „plýtvat“ svou pevnou vůlí a 2 či 3 hodiny budeš myslet jen na to, že nesmíš vzít do rukou mobil, aby sis během 5 minut zkontroloval maily nebo si nesmíš dát ten čokoládový koláč, v podstatě si tím více škodíš, než pomáháš. Čím více se totiž o něco snažíš, tím rychleji se tvá vůle a tvá motivace vytrácejí. Pokud však na vše půjdeš malými, ale jistými kroky, můžeš toho dosáhnout mnohem více. I když sem tam „zhřešíš“.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]