0

sdílení

Cestovatelské know-how – Bezplatné a levné ubytování po celém světě

Michaela Líšková / 23. dubna 2016 / Tools a Produktivita

Mnoho lidí si neužívá krásy cestování s odůvodněním, že na to zkrátka nemají. Ale dnes už nemusíš být bohatý na to, aby sis užil i ty. Cestování může být fakt i cenově dostupné, pokud se tak rozhodneš. Samozřejmě, pokud nechceš bydlet pouze v 5- hvězdičkových hotelích, to je už druhá věc.

 

Chystáš se na cesty? Je úplně jedno, jestli do Rakouska nebo do Indonésie, toto cestovatelské know-how je must have každého cestovatele.

Díky Aileen Adalid z IamAileene si nyní můžeš v záložkách vytvořit novou složku, neboť na toto ho budeš potřebovat.

Bez dlouhých řečí, zde je seznam stránek, kde najdeš své budoucí ubytování:

COUCH SURFING

Couch surfing je termín, který odkazuje na akt pustit do svého domu přítele nebo cizince, a to ZDARMA s tím, že může využívat veškerý prostor ve tvém domě (který mu dovolíš okupovat, ovšem): gauč, zem, celý pokoj. Tímto způsobem může hostitel poznat mnoho nových lidí, zatímco takový „gaučový surfař“ si může užívat ubytování zdarma a má šanci vychutnat si krásy města s jeho obyvateli (hostitelem).

Na těchto stránkách můžeš být buď hostitel nebo ten, který hledá a můžeš se zkontaktovat s kým chceš, zcela zdarma.

TIP: Využij tyto stránky naplno, nezapomínej si prohlédnout reference, které ti pomohou zjistit, s jakým hostitelem nebo cestovatelem máš co do činění. Navíc, na couch surfingových platformách máš většinou ověřovací systém, což pomáhá transparentnosti a důvěře mezi členy, jinak řečeno: nejlepší je hledat si ověřené hostitele.

 

 # 1 – CouchSurfing

Screenshot-2016-03-23-19
Největší a nejpopulárnější stránka, která spojuje hostitele s cestovateli po celém světě!

Členský poplatek: žádný

Aktualizace: Za příplatek $ 20 (17,7 €) ročně si můžeš dát ověřit účet a získat si tak více důvěryhodnosti mezi těmi, které zajímáš.

 

# 2 – BEWELCOME

Screenshot-2016-03-23-19.
Tuto stránku řídí dobrovolníci a obsahuje velkou komunitu zejména z evropských zemí.

Členský poplatek: žádný

Aktualizace: žádné

 

# 3 – HOSPITALITY CLUB

Screenshot-2016-03-23-19..
Vypadá jako stránka, která se zasekla někde v 90-tých letech, ale nedovol vzezření, aby tě zmátlo. Má dobře zažitou komunitu a členy i dnes.

Členský poplatek: žádný

Aktualizace: žádné

Další podobné stránky, na které se můžeš podívat, jsou GlobalFreeLoaders.com nebo Servas.org, které fungují už léta, ale vypadá to tak, že v poslední době nejsou až tak aktivní. Za pokus ale nic nedáš.

 

HOUSE SITTING

Jak už napovídá název, house sitting je prakticky vložení kompletní důvěry (a hlavně svého domova) do rukou cizího člověka. Na základě společné dohody může house sitter zůstat v bytě, domě, na chatě apod. zdarma pod podmínkou, že bude dávat na obydlí pozor, případně se starat i o domácí zvířata. Mohou se vyskytnout i další povinnosti, vše závisí na dohodě s majitelem domu.

TIP: Dávej si pozor, abys prozkoumal všechny detaily a aby sis s majitelem vydebatoval vše, co se dá, aby tě nepřekvapilo, když od tebe bude majitel chtít pokrýt náklady vody, elektřiny apod. během tvého pobytu. Tyto stránky obvykle přicházejí s ročním poplatkem, ale buď klidný – jsou relativně levné. A navíc, budeš muset zaplatit pouze v případě, že chceš kontaktovat majitele. Prohlížení stránek je jinak zcela zdarma.

 

# 4 – TRUSTED HOUSE sitters

Screenshot-2016-03-23-20.22.12-e1459106623720
Největší house sittingová stránka ze všech. Pokud miluješ zvířata, je to i něco pro tebe, protože většina domů v seznamu vyžaduje i péči o domácího mazlíčka (nebo více). A pokud hledáš něco dlouhodoběji, TrustedHouseSitters nabízí i takovou sekci.

Členský poplatek: $ 95.88 (85 €) ročně

 

# 5 – NOMADOR

 

Screenshot-2016-03-24-00.00.01-e1459106646810
Relativně nová stránka, ale už má celkem slušný počet seznamů. Plus, vypadá hezky a je přehledná, takže se určitě vyplatí podívat.

Členský poplatek: $ 89 (79 €) ročně

 

# 6 – HOUSE CARERS

 

Screenshot-2016-03-23-20.22.31-e1459106674267
Převážně pro Ameriku a Austrálii, ale dají se najít i jiné lokality.

Členský poplatek: $ 50 ročně

 

# 7 – Houses MATCH

 

Screenshot-2016-03-23-20.23.13-e1459106732541

Většina nabídek je pro UK a Evropu, relativně nová stránka, mezi Angličany dost populární.

Členský poplatek: $ 35 (31,08 €) ročně

 

# 8 – LUXURY HOUSE SITTING

Screenshot-2016-03-23-20
Tato stránka se snaží nabízet domy, které jsou „luxusnější“, ale většina nabízí typické domy, které najdeš i na jiných stránkách, přestože občas zde můžeš objevit i nějaký ten diamant.

Členský poplatek: $ 25 (22,20 €) ročně

 

# 9 – MIND MY HOUSE

Neobsahuje tolik nabídek, jako například TrustedHouseSitters, ale má levný členský poplatek, takže stále výhra.

Členský poplatek: $ 20 (17,76 €) ročně

 

Další stránky: SabbaticalHomes.com, HomeSit.co.nz, EasyHouseSitting.com.

 

HOME exchanges – VÝMĚNY DOMŮ

Ano, je to přesně to, co si myslíš. Zkrátka si na určitou dobu vyměníš s někým z jiné země svůj domov – ty budeš bydlet v jejich domě a oni v tvém milém skromném bytečku. Je to dobrý způsob, jak si pořídit bezplatné ubytování a možná mít i někoho, kdo se postará o tvůj byt, dokud budeš pryč.

Pokud si viděl film Prázdniny (The Holiday), získáš určitou představu tohoto konceptu. Některé webové stránky nezobrazují vzájemnou výměnu, což znamená, že si s někým nemusíš svůj domov vyměnit ve stejnou dobu (jako napr.Trampolinn).

TIP: Možná si myslíš, že je taková dohoda dost neuvážená, když si představíš, že máš někomu svěřit svůj dům. Nezapomínej však na to, že druhá strana také vkládá své obydlí do tvých rukou. Nemusíš se bát, tyto stránky si zakládají na důvěře svých členů. Většina takových stránek má (pochopitelný) členský poplatek, ale jako vždy, prohlížení je zdarma.

 

# 10 – TRAMPOLINN

 

Screenshot-2016-03-23-20b
Nejedná se o vzájemnou výměnu ve stejnou dobu. Můžeš si zkrátka „pronajmout“ prostor kteréhokoliv člena a na to budeš potřebovat virtuální body, které stránka nabízí, a které získáš pozváním své přátele.

Členský poplatek: žádný

Aktualizace: $ 30 (26,64 €) ročně, pokud chceš PRO účet s benefity

 

# 12 – LOVE HOME SWAP

Mluví se o něm, jako o největším klubu nabízejícím záměny domů. Jedna z výhod stránky je, že obsahuje bodovací systém, kde získáváš body za hostování. A za tyto body si pak můžeš „koupit“ místo u někoho doma (aniž by jste provedli vzájemnou záměnu).

Členský poplatek: $ 168 (149,14 €) za rok s možností platit $ 14 (12,43 €) měsíčně

 

# 12 – HOME EXCHANGE

Také jedna z největších stránek svého druhu.

Členský poplatek: $ 150 (133,18 €) ročně (bez možnosti platit měsíčně)

 

# 13 – HOME LINK

 

a2
Nejen, že je jedna z největších platforem týkajících se výměny domů, ale byla první svého druhu na světě. Vzhledem ke své historii mají vybudovanou úctyhodnou komunitu v zemích celého světa.

Členský poplatek: $ 95 (84,35 €) ročně (bez možnosti platit měsíčně)

 

# 14 – HOME BASE HOLIDAYS

Stránka založena v roce 1985, většina nabídek se týká výměny v UK, ale najdeš tu decentní výbavu i jiných zemí.

Členský poplatek: $ 59 (52,38 €) na rok (s možností zaplatit si 6 měsíců za $ 35 a zkušební verzi)

 

# 15 – Knok

Stránka, která se specializuje na výměny pro celou rodinu. Dokonce obsahuje rodinného průvodce, který ti bude během tvého pobytu asistovat.

Členský poplatek: $ 29 (25,75 €) za první rok a $ 99 (87,9 €) za další roky

 

# 16- STAY 4 FREE

Nejvíce lokalit v USA.

Členský poplatek: $ 24 (21,31 €) za rok (pouze pokud již máš nabídku na některé jiné stránce a chceš přejít na Stay4Free); běžná cena je $ 144 (127,85 €) za rok, s možností platit pouze měsíčně.

Také viz GuestToGuest.com a MyTwinPlace.com. Pokud jsi cyklista, klikni si i na WarmShowers.com.

 

DOBROVOLNICTVÍ

Dobrovolnictví (také známé jako pracovní výměna) v tomto případě znamená, že za drobnou práci dostaneš ubytování a / nebo jídlo. Je mnoho organizací, které nabízejí charitativní dobrovolnické práce jako WWF, bohužel mají dost vysoké registrační poplatky.

Níže najdeš seznam stránek, které hledají zcestovalý lidí na part- time joby. Některé stránky mají členské poplatky, ale jako vždy, za prohlížení neplatíš.

TIP: Práce výměnou za jídlo a postel je obecně pro mnoho zemí tak trochu šedou zónou (není to ani legální, ani ilegální; obecně je to tolerováno, protože vládu velmi nezajímá, zda za spánek a teplé jídlo děláš trochu neplacené práce) . Pokud ale začneš pracovat a budeš dostávat peníze, pamatuj na to, že potřebuješ pracovní povolení. Některé stránky stále nabízejí takovou „Podpultovou“ práci i aniž bys měl povolení k práci (vědí, že je to nelegální, proto některé stránky dokonce upozorňují, aby si na imigračním nevzpomínal, že se jedná o dobrovolnictví).

 

# 17 – StayDu

 

ff
Seznam levného ubytování nabízeného lidmi, farmami, hostely apod.

Členský poplatek: žádný

 

# 18 – ANYWORK ANYWHERE

Aktualizováno denně. Není nutná žádná registrace, můžeš zdarma hledat v jejich obrovské databázi placených i neplacených prací.

Členský poplatek: žádný

 

# 19 – VOLUNTEERS BASE

Zahrnuje mnoho nabídek po celém světě – ekonomické projekty, výuka jazyků, veřejně prospěšné práce a mnohem více.

Členský poplatek: žádný

 

# 20 – Grassroots Volunteering

 

gfd
Stránka, která zobrazuje příležitosti po celém světě, mix placených a neplacených dobrovolných prací.

Členský poplatek: žádný

 

# 21 – WWOOF

Stránka, která tě zkontaktuje s organickými farmami a podobnými milými projekty hledající pomoc. V průměru se očekává, že výměnou za jídlo a ubytování budeš pracovat 4-6 hodin denně. WWOOF centrály jsou umístěny po celém světě a musíš se přihlásit v zemi, která odpovídá tvé destinací.

Členský poplatek: průměrně $ 40 (35,51 €) na rok

 

# 22 – HELPX

Práce na přibližně 4 hodiny denně výměnou za jídlo a ubytování.

Členský poplatek: průměrně $ 23 (20,42 €) každé dva roky

 

# 23 -WORKAWAY.INFO

Dnes oblíbená platforma pro dobrovolníky.

Členský poplatek: průměrně $ 23 (20,42 €) každé dva roky

 

# 24 – VOLUNTEER LATIN AMERICA

Seznam všech bezplatných a low-cost dobrovolnických programů po celé centrální a Jižní Americe.

Členský poplatek: průměrně $ 9,99 (8,87 €) každé dva roky

 

# 25 – PICKING JOBS

hh
Hledáš seznam dobrovolnických prací na farmě nebo ve vinicích, PickingJobs je pro tebe ta správná volba.

Členský poplatek: žádný

 

# 26 – HOSTEL JOBS

Fórum, které je často aktualizováno s možností práce v hostelech, resortech, hotelech. Kromě toho zde najdeš i informace o možnosti výuky angličtiny v zahraničí a více.

Členský poplatek: žádný

 

# 27 – HOSTEL TRAVEL JOBS

Uživatelsky přátelské prostředí pro možnosti prací v hostelech. Stránka vyžaduje pro kontaktování členský poplatek, ale prohlížení je zdarma, takže si zkrátka vygoogli kontaktní informace do hostelu, který tě zaujal, a zkus je kontaktovat přímo.

Členský poplatek: $ 9,99 (jednorázový poplatek – doživotně)

Pokud jste dvojka, určitě třeba podívat WorkingCouples.com. Pokud ti nevadí připlatit si, viz i GoAbroad.com nebo GlobalHelpSwap.com.

 

LEVNÉ HOSTELY + HOTELY

Pokud nechceš pracovat (nebo vypomáhat) a pokud máš v záloze i nějaké peníze na ubytování, vždy si můžeš rezervovat ty nejlevnější hotely a ubytovny po celém světě. Nejlepší platformy pro tvé potřeby by vypadaly asi takto:

 

# 28 – HOSTEL WORLD

df
Vedoucí jednotka ve světě hostelů. Nejlepší věc – už neplatíš poplatek za rezervaci.

 

# 29 – HOSTEL Bookers

Další velká, známá platforma. Můžeš dívat v rovině s Hostelworld, srovnávat a vybrat to nejlepší.

 

# 30 – Agoda, BOOKING.COM nebo HOTELSCOMBINED

Skvělé stránky. Agoda pro Asii, Booking.com pro Evropu a HotelsCombined pro zbytek. Skvělé ceny. Skvělé všechno.

 

# 31 – Roomer TRAVEL

jg
Další skvělá stránka. Základní myšlenka je taková, že kdykoliv se někdo nemůže dostavit do pokoje, který si už předem zaplatil, tento pokoj můžeš mít za sníženou cenu (až do -70%). Asi je zbytečné říci ti, kam máš kliknout.

 

KRÁTKODOBÝ PRONÁJEM

Přesně to, co během cestování potřebuješ. Ať už potřebuješ ubytko na dva měsíce nebo dva dny, tyto stránky ti nejen zaručí flexibilitu, ale i levnější alternativu.

 

#32 – Airbnb

Vsadím se, že jsi o Airbnb už slyšel. Výborná stránka, která nabízí mnoho alternativ, ať už hledáš pokoj, apartmán nebo celý dům. Vyzkoušej.

 

# 33 – TripAdvisor RENTALS

TripAdvisor NENÍ POUZE stránka na hledání hotelů. Klikni a objevuj. Také má nabídky, které nejsou např. na Airbnb.

 

# 34 – FLIPKEY

jh
Další velká stránka pro krátkodobý pronájem a online rezervace. Většina nabídek jsou apartmány.

 

# 35 – WIMDU

Údajně největší evropský portál, ale také skvělý zdroj na nabídky ve světě.

 

# 36 – ROOMARAMA

V případě, že jsi stále nenašel to, co hledáš, můžeš zkusit i tuto příjemnou stránku.

 

# 37 – HomeAway

Tato stránka se soustřeďuje na krátkodobé prázdninové pronájmy po celém světě (pokud si už slyšel o vrbou, i oni patří do rodiny HomeAway).

 

# 38 – HOUSETRIP

Další z velkých stránek, která se soustřeďuje na domy a byty.

 

# 39 – ONLY-APARTMENTS

Jak už naznačuje název, stránka se specializuje na pronájem apartmánů na krátkodobý a středně dlouhý pobyt. Rozhodně má co nabídnout.

 

# 40 – WAY TO STAY

Stejně jako Only-Apartments, také se soustřeďuje na pronájem apartmánů, v tomto případě však koncentruje ty nejkvalitnější majetky POUZE v Evropě.

 

HOME STAY

Home stay je, když ti (tobě, jak cestovateli / turistovi) lokální rodiny dovolí zůstat u nich doma a pronajmout si některý z jejich prázdninových pokojů. Skvělý způsob, jak se dostat co nejblíže k lokální kultuře a je také vysoce podporován odvětvím cestovního ruchu.

Kdysi byly pokoje rodiny přidělovány spíše studentům, dnes se komunita rozrůstá a stránky, které najdeš níže, ti nabízejí možnost najít tu správnou rodinu (která si nežádá za noc nebo měsíc příliš mnoho).

 

# 41 – HOMESTAY

ij
Jedna z největších stránek. Kolem 140 zemí, výborný způsob, jak se spojit s rodinami, které mají svůj domov pro cestovatele otevřený.

 

# 42- BEDYCASA

S téměř 260 000 členy po celém světě ti tato stránka nabízí další způsob, jak poznat domácí rodiny.

 

POBYTY NA FARMĚ

Na rozdíl od stránky WWOOF, kterou jsem zmiňovala výše v kategorii dobrovolných prací, pobyty na farmě ti dovolí zůstat na farmě BEZ toho, aby si musel pracovat. Výměnou za malý poplatek. Samozřejmě, je pouze na tobě, zda se chceš života na farmě zúčastnit nebo ne.

 

# 43 – FARM STAY U.S.

Vytvořená U.S. Farm Stay Association, tato stránka chce spojit hosty s hospodářstvím nebo rančem po celých Spojených Státech.

 

# 44- FARM STAY UK

jfnb
Jak napovídá název, zde máš možnost najít tu správnou farmu ve Spojeném království.

TIP: Farmy po celém světě můžeš najít i stránkách zmíněných v kategorii krátkodobých pronájmů. Použij filtr a určitě najdeš pár nabídek.

 

POBYTY NA LODI

Pobyt na lodi můžeme zařadit i pod dobrovolnictví, protože si často potřebný při výpomoci majiteli lodi. Ale vzhledem k tomu, že ušetříš na hromadné dopravě, zaslouží si tento pobyt vlastní kategorii.

Nezáleží na tom, zda si amatér, nebo máš zkušenosti, mnoho lodí nepotřebuje profíky. Neboj se neúspěchu a hlavně to zkus.

TIP: Záleží na majiteli lodi, zda za podporu na jachtě dostaneš nějakou kompenzaci, jídlo nebo ubytování zdarma, či obě z možností. Někteří majitelé tě mohou požádat, abyste si náklady rozdělili. Zkrátka a dobře, vždy se pobavte o detailech, ať víš, do čeho jdeš.

 

# 45 – Cruisers FORUM

Pravděpodobně největší portál pro námořníky, jaký najdeš.

 

# 46 – SAILING POINT

Navzdory svému vzezření nabízí stránka mnoho cenných zdrojů. Komunita na stránce je velmi aktivní a vždy se najdou majitelé, kteří shánějí někoho do týmu. Pokud nevidíš žádnou nabídku, nestyď se a nabídni své služby sám.

 

# 47 – FIND A CREW

 

uf
Narozdíl od dvou předešlých stránek, Find a Crew není fórum, ale spíše možnost, jak najít přímo pobyty na lodi.

 

DALŠÍ MOŽNOSTI

# 48 – pracuj jako AU PAIR

Pokud chceš zůstat v zahraničí po dobu alespoň 6 měsíců, au pair je něco, co můžeš zkusit. Občas můžeš dělat i něco v domácnosti, pomoci s nákupem apod. A kromě toho, že budeš mít ubytování a jídlo zdarma, rodina, u které zůstaneš, ti také bude dávat kapesné.

AuPair-World.co.uk, GreatAuPair.com, IAPA.org.

 

# 49 – kampování

Tady máš dvě možnosti:

To pravé kempování – kromě toho, že se uložíš na noc někam do přírody (předem si ale zjisti, jestli je to legální), můžeš se také připojit k místům na kempování, které jsou cenově dostupné (kolem 10 dolarů na noc).
Pracuj jako Camp Counselor – nejen že dostaneš zaplaceno (během toho, jak budeš v kempu v létě pracovat s dětmi), také dostaneš zdarma jídlo a ubytování, v mnoha případech i letenku, kterou ti bude hradit zaměstnavatel.
# 51 – noční doprava nebo vlastní doprava
Není to zrovna ideální (a věř mi, prožila jsem si své), ale cestovat do tvé destinace nočními spoji – vlakem, autobusem, lodí, letadlem – je také cesta, jak ušetřit. Někteří lidé také prospí na letišti nebo autobusových terminálech (been there, done that).

Další možnost, pokud cestuješ autem a chceš ušetřit, je přespat v autě. Také ale pozor na to, kde spíš. Ne všude můžeš.

 

BONUS – BLOGGUJ!

Není žádnou novinkou, že bloggeři často dostávají zdarma pobyty v hotelech, hostelech, resortech a podobně jako kompliment. Samozřejmě výměnou za dobré hodnocení na svém blogu. Takže určitě i toto je cesta, jak se zdarma vyspat a najíst. Samozřejmě, vybudování blogu, který bude mít čtenost a který by zaujal i různé značky natolik, že by pomáhaly, ať už věcně nebo finančně, chvíli potrvá. Nebude to ze dne na den. Ale stále je i toto jedna z možností.

Jak vidíš, možností na levné cestování je víc než dost. Pokud si dosud nevěděl, kde hledat, tvé trápení se právě skončilo. Už jen najít levné letenky a můžeš jít objevovat svět.

 

zdroj: Aileen Adalid iamaileen.com, zdroj titulní fotografie: pixabay.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]