Cestování v čase je “ možné“, říká nová studie

Christian Mikláš / 7. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: everypixel.com

Představ si, že je noc před předáním důležitého projektu. Usilovně pracuješ, ale postupně si začínáš uvědomovat, že to nemáš šanci stihnout. Vyčítáš si svou nezodpovědnost a představuješ si, jak úžasné by bylo na chvíli ovládnout čas. Většina lidí tuto touhu po stroji času dobře zná. Díky nové studii víme, že není až tak nenaplnitelná.

Co chceme?

Stroj času!

Kdy ho chceme?

Irelevantní!

 

Představa cestování v čase byla vždy součástí oblíbených děl sci-fi a fantasy. Nová studie zveřejněná v časopise Klasická a kvantová gravitace však ukázala, že putování do minulosti je přinejmenším matematicky možné i ve skutečném světě.

foto: everypixel.com

Ty, kteří znají seriál Doctor Who pobaví, že iniciály názvu studie tvoří slovo TARDIS, tedy jméno stroje samotného Pána Času.

Studie začíná slovy: ,,Prezentujeme geometrii, která byla navržena tak, aby odpovídala laickému popisu stroje času. Je to krabice, která umožňuje těm uvnitř cestovat vpřed a vzad napříč časem i prostorem z pohledu vnějšího pozorovatele.“

Čas jde vpřed díky důsledkům druhého zákona termodynamiky. Pokud má stroj času ovlivnit jeho tok, bude muset být schopen zakřivit časoprostor. To se dá udělat například umístěním velmi těžkého tělesa, které vytvoří obrovskou gravitační studnu. V ní se čas značně zpomalí, ale neobrátí směr svého toku. Na to bychom museli uplatnit Einsteinovu speciální a obecnou teorii relativity.

foto: pexels.com

Představ si, že sedíš ve stroji jako je TARDIS a máš koupený jeden lístek na výlet časem. Venku před tímto strojem se nacházejí hodiny, na kterých stále běží čas vpřed. Vůči nim budeme měřit náš pohyb v čase.

Následně začneš zrychlovat vpřed. Bude se ti zdát, že čas uvnitř stroje plyne normálně, ale venku se bude dít něco zajímavého. Jak budeš zrychlovat, světlu, které se odrazilo od hodin, bude trvat stále déle, než tě doběhne a narazí do tvého oka. To způsobí, že každá sekunda pro tebe bude trvat déle než pro hodiny a pro okolní svět.

Čas se pro tebe zpomalí, ale z tvého úhlu pohledu to bude vypadat jakoby okolní svět zrychlil a ty stárneš pomaleji. Takto funguje cestování v čase do budoucnosti nebo dilatace času, jak je popsána speciální teorií relativity.

foto: everypixel.com

Tato studie však přidává i prvky obecné teorie relativity. Cestování rychlejší než světlo v bublinkách časoprostoru do kruhu způsobí, že bys časem doběhl svůj vlastní stroj času. Kdyby stroj z budoucnosti doběhl ten před ním, který by byl vlastně v minulosti, byl bys schopný vidět minulost i budoucnost současně a rozhodnout se, ve kterém bodě zastavit a vystoupit.

To, že jsme schopni popsat časoprostor čistě matematicky, znamená, že takový stroj času je zcela možný. Na druhou stranu vědci poznamenávají, že na výrobu takové techniky by byly potřebné exotické materiály, které jsme ještě neobjevili nebo nevynalezli.

zdroj: iflscience.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]