0

sdílení

Český startup Cera získal investici na zlepšení britského zdravotnictví

Marianna Mikešová / 23. listopadu 2016 / Startupy

Český lékařsko-technologický startup Cera spouští svou pečovatelskou platformu poté, co se mu podařilo dokončit seed investiční kolo. Investoři včetně pražského venture capital fondu Credo Ventures do něj vložili celkem 1,3 milionu liber (více než 40,5 milionu Kč). Cílem je vyřešit rostoucí potřebu rychlé, spolehlivé a transparentní domácí zdravotní péče ve Velké Británii a Asii. 

 

Tento lékařsko-technologický podnik je jedinou službou ve Velké Británii, která garantuje, že ošetřovatel, sestra nebo lékař bude k dispozici doma u pacienta do 4 hodin. Používá přitom nejmodernější technologii na spojení ošetřovatele s tou pravou osobou ve správný čas a na správném místě. Pacient i člen rodiny se může jednoduše přihlásit online na stránkách Cera, kde si může rychle rezervovat pohotovostní či dlouhodobou péči, stejně jako spravovat své stávající rezervace a procházet zdravotní záznamy. Tato online platforma, která je snadno dostupná ve všech inteligentních zařízeních, také dovoluje členům rodiny získávat aktuální informace o své blízké osobě a posílat zprávy ošetřovatelům.

O čem je Cera:

  • Neefektivní odvětví péče je obviňováno z blokování lůžek, které ochromuje nemocnice, přičemž se na povrch dostávají skandály týkající se zanedbávání péče.
  • Cera poskytuje platformu, která na požádání garantuje rychlou a spolehlivou sociální péči nebo zdravotní sestru až domů, a to do 4 hodin.
  • Stárnoucí populace znamená, že jen počet britských seniorů vyžadujících péči se do roku 2030 zdvojnásobí na 8 milionů.
12622083_804118613053565_5375463113253441119_oFoto: facebook.com/Cera

Jedním z investorů Cery je i pražský venture capital fond Credo Ventures. „Cera je učebnicovým příkladem společnosti, které se v Credo snažíme podporovat. Zkušený český CEO a technický tým sídlící v České republice, který spojil síly s předními britskými odborníky na zdravotnictví a byznys ve snaze o přerod obrovského odvětví, které funguje stejně neefektivním způsobem již desetiletí,“ řekl partner v Credo Ventures Andrej Kiska.

Spoluzakladateli společnosti jsou 28letý lékař Mahiben Maruthappu, který byl zařazen mezi 100 nejvlivnějších osobností v technologickém zdravotnictví na světě, a  Marek Sacha, 29letý bývalý CEO startupu Rohlík.cz. Jejich startup označují odborníci z odvětví za „významné zlepšení poskytování sociální péče pacientům“ . Lord Nigel Crisp, bývalý CEO britské NHS, při diskusi o službách Cery také vyzdvihl důležitost role technologií pro posun vpřed.  „Internet je organizačním principem naší doby a zdravotnické organizace to musí využít, aby zlepšily své služby,“ řekl Crisp.

12509262_793192760812817_7299332232112131555_nFoto: facebook.com/Cera

Cera se spojila se společností Gideon poskytující smart home řešení, která má partnerství s John Lewis a Microsoftem, což znamená, že nepřetržitý pečovatelský servis Cera umožňuje příbuzným seniorů informovat se o svých milovaných, a to kdykoliv. Technologicky přizpůsoben domu, speciálně navržený pro seniory, umožňuje zjednodušení denních úkonů, což klientům umožňuje snadno ovládat světla nebo zámky na dveřích, díky čemuž získávají více samostatnosti.

Společnost také testuje technologii umělé inteligence, která by měla pomoci předpovědět vážnější zdravotní problémy u pacientů na základě zpětné vazby od ošetřovatelů. Ti by sledovali, zda pacienti normálně jedí nebo nemají teplotu, s cílem předcházet závažnějším chorobám. Představou je, aby měl pacientův praktický lékař přístup k těmto informacím a mohl tak proaktivně předepsat jakoukoli nezbytnou léčbu, což by snížilo pohotovostní příjmy nemocnic. S tím je spojen problém blokování lůžek, který stojí Velkou Británii zhruba 820 milionů liber každý rok. Po uvedení v provoz se předpokládá, že Cera může daňovým poplatníkům ušetřit až 500 milionů liber ročně. Cera poskytuje udržitelnou úlevu odvětví, které zoufale potřebuje revizi.

Zdroj článku: Credo Ventures, zdroj titulní fotografie: wyomingmedicalcenter.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]